Úterý, 3. září 2024, 14:00
Na území téměř celé České republiky dlouhodobě přetrvává zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. Tato situace navíc pokračuje i na začátku září, což je z dlouhodobého hlediska neobvyklé. Nejdramatičtější situace je nyní na jihu Moravy. Na jihu Čech je riziko střední a středně vysoké. V příštích dnes se má situace navíc nadále zhoršovat.
Na zvýšené riziko vzniku a šíření požárů již upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMU) i portál FireRisk. K apelu na zodpovědné chování se následně přidali i zástupci jihočeských hasičů a obcí.
„V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Doporučujeme nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je třeba se řídit místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány kvůli suchu a nebezpečí požárů. Dbát na úsporné hospodaření s vodou,“ zveřejnilo na svých stránkách město České Budějovice.
Pozor!!! Od zítřka do pátku bude situace kritická. Až 90 % území republiky bude mít aspoň středně vysoké požární riziko a 40 % vysoké, tedy dvě nejhorší kategorie. @hasici_cr budou určitě ve střehu. Většina požárů vzniká lidskou neopatrností/úmyslem. pic.twitter.com/E9YzHD0TJm
— FireRisk.cz (@FireRisk_cz) September 2, 2024
Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, je současná situace neobvyklá zejména tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem. Navíc se podle něj jedná o část roku, v níž takto příznivé podmínky pro šíření požáru nejsou zcela běžným jevem. Riziko pak potvrdil také Český hydrometeorologický ústav, podle kterého se bude riziko požáru na území Jihočeského kraje v následujících dnech nadále zvyšovat.
„Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly nebo začínají usychat,“ řekl Trnka. Podle něj také několik týdnů po sobě pršelo jen málo, a drobné spadané větve a uschlé byliny jsou suché.
Jeho slova potvrzuje i mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. „Léto bylo příznivé a krátká období sucha vždy střídal déšť, který přírodu ochladil. Současná situace je ale dost jiná, sucho už trvá dlouho a riziko požárů tak stoupá. Apelujeme proto na lidi, aby se vyhnuli manipulaci s otevřeným ohněm a dobře si rozmysleli, zda je vhodné v tomto počasí opékat buřty nebo pálit něco na zahradě,“ sdělila Matějů.
Významně se riziko zvýšilo v posledním týdnu, kdy v Česku pršelo jen málo a lokálně, a teploty často přesahovaly na většině území 30 stupňů. Podobné horké a suché počasí má trvat ještě několik dnů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.