Vysoké teploty a žádný déšť. Riziko vzniku a šíření požárů je každým dnem vyšší

Autoři | Foto Se svolením HZS jihočeského kraje

Na území téměř celé České republiky dlouhodobě přetrvává zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. Tato situace navíc pokračuje i na začátku září, což je z dlouhodobého hlediska neobvyklé. Nejdramatičtější situace je nyní na jihu Moravy. Na jihu Čech je riziko střední a středně vysoké. V příštích dnes se má situace navíc nadále zhoršovat.

Na zvýšené riziko vzniku a šíření požárů již upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMU) i portál FireRisk. K apelu na zodpovědné chování se následně přidali i zástupci jihočeských hasičů a obcí.

„V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Doporučujeme nerozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je třeba se řídit místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány kvůli suchu a nebezpečí požárů. Dbát na úsporné hospodaření s vodou,“ zveřejnilo na svých stránkách město České Budějovice.

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, je současná situace neobvyklá zejména tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem. Navíc se podle něj jedná o část roku, v níž takto příznivé podmínky pro šíření požáru nejsou zcela běžným jevem. Riziko pak potvrdil také Český hydrometeorologický ústav, podle kterého se bude riziko požáru na území Jihočeského kraje v následujících dnech nadále zvyšovat.

„Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly nebo začínají usychat,“ řekl Trnka. Podle něj také několik týdnů po sobě pršelo jen málo, a drobné spadané větve a uschlé byliny jsou suché.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. „Léto bylo příznivé a krátká období sucha vždy střídal déšť, který přírodu ochladil. Současná situace je ale dost jiná, sucho už trvá dlouho a riziko požárů tak stoupá. Apelujeme proto na lidi, aby se vyhnuli manipulaci s otevřeným ohněm a dobře si rozmysleli, zda je vhodné v tomto počasí opékat buřty nebo pálit něco na zahradě,“ sdělila Matějů.

Významně se riziko zvýšilo v posledním týdnu, kdy v Česku pršelo jen málo a lokálně, a teploty často přesahovaly na většině území 30 stupňů. Podobné horké a suché počasí má trvat ještě několik dnů.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky počasí, teploty, sucho, požáry, riziko, hasiči, ČHMU

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.