Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Středa 27. listopadu 2024  |  Svátek má Xenie
Bez reklam

Jihočeský kraj připravuje půdu pro stavbu a vývoj modulárních reaktorů. Projekt přinese tisíce pracovních míst

Společnosti ČEZ a britská Rolls-Royce SMR plánují vedle jaderné elektrárny Temelín postavit malý modulární reaktor (SMR). Výstavba by měla začít v roce 2029 a dokončena má být v roce 2034. Jihočeský kraj vnímá rozvoj SMR jako zcela zásadní pro možný ekonomický růst regionu. Se zástupci firem proto dnes jednal o možném využití pozemků u českobudějovického letiště, které by společnost Rolls-Royce SMR mohla využít pro vybudování servisních a vývojových center. Díky nim by v Jihočeském kraji mohlo vzniknout až 3000 kvalifikovaných pracovních míst.

„Tato oblast je pro Jihočeský kraj klíčová, a to především ze dvou důvodů. Máme tady dlouhodobě provozovanou Jadernou elektrárnu Temelín, díky které je zde obrovské množství kvalifikovaných pracovníků. A za druhé tu jako jediní v České republice máme schválené místo k výstavbě SMR,“ sdělil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Z plánů v Temelíně máme obavy, říkají Rakušané u hranic. Protesty jsou reálné

Není to tak dávno, kdy obyvatelé sousedního Rakouska zablokovali hraniční přechody s Českou republikou. Důvodem byla Jaderná elektrárna Temelín, která sousedy zvedá ze židle i nyní. Budějcká Drbna zjišťovala, jaká je v příhraničí nálada.

Doplnil také, že pokud dojde k naplnění současné vize, bude Jihočeský kraj nejspíše prvním regionem s funkčním SMR v Evropě. To by mu mohlo dle hejtmana zaručit jedinečné místo na trhu, které je však podmíněno i kvalitní podpůrnou infrastrukturou.

„Neděláme to kvůli jednomu reaktoru v Temelíně. Děláme to proto, že ČEZ a Rolls-Royce SMR by do budoucna měly tyhle technologie dodávat do všech míst, kde budou vyrůstat. To znamená, že by se nám na jihu Čech mohlo podařit vybudovat továrnu na SMR, která by je se zapojením jihočeských firem vyvážela do celé Evropy,“ dodal Kuba.

Rozvoj této průmyslové infrastruktury chce pak kraj uspíšit nabídnutím svých pozemků, které má v okolí letiště. Dle zástupců kraje se jedná o unikátní pozemky v ideální vzdálenosti od JET, Jihočeské univerzity a dálnice. Vzniknout by na nich mohl například plánovaný vědecko-výzkumný park.

„Investoři jsou zde schopni dosáhnout ve velmi krátké době stavebního povolení, a my jsme připraveni jim tyto pozemky poskytnout za extrémně výhodných podmínek. Jsme totiž přesvědčeni, že jde o klíčový krok, který zásadně promění ekonomickou situaci a zajistí, že za 10, 15 i 20 let tady v jižních Čechách mladí lidé budou nacházet kvalitní a dobře placenou práci,“ vysvětlil hejtman. Krajský úřad pak věří, že SMR můžou do kraje přinést až 3000 nových pracovních míst.

POLITICKÁ KORIDA: Jaký názor mají budějčtí zastupitelé na malé modulární reaktory?

Téma malých modulárních reaktorů se ve veřejném prostoru začíná řešit čím dál více. Jaký názor na to mají českobudějovičtí zastupitelé? Je to podle nich budoucnost energetiky? Na to jsme se jich zeptali v dalším dílu Politické koridy.

SMR jsou dle Mezinárodní agentury pro atomovou energii pokročilé jaderné reaktory o elektrickém výkonu až 300 MWe na jeden výkonový modul. Od velkých jaderných bloků se odlišují především nižším výkonem a rychlejší a jednodušší stavbou. Ze 70 procent je lze totiž postavit v továrně a zbytek se dodělá na místě.

„Malé modulární reaktory nemají nahrazovat velké bloky, ale doplňovat je. Budou významným zdrojem tepla pro města v lokalitách, kde vzniknou. S prvním z nich počítáme právě v Temelíně v první polovině 30. let. Je to nejlepší možný prostor pro pilotní projekt. Souběžně zde ale probíhá i příprava stavby dalších dvou velkých jaderných bloků navazujících na projekt nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

U Temelína skončil první průzkum místa, kde má vzniknout malý modulární reaktor

Společnost ČEZ ukončila první fázi geologických prací u Jaderné elektrárny Temelín. Na pozemcích nedaleko stávajícího areálu má ve 30. letech 21. století vznikat malý modulární reaktor. Projekt je podle hejtmana Martina Kuby (ODS) mimo jiné...

Společnost ČEZ podala 15. listopadu žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Předpokládaná životnost je 60 až 80 let, uvádí dokument, podle kterého by měla stavba začít v roce 2029 a skončit o pět let později. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů.

ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR na konci října podepsaly strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Se svolením Jihočeského kraje

Štítky Malé modulární reaktory, SMR, ČEZ Jihočeský kraj, Rolls-Royce, Temelín, práce, věda, energie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeský kraj připravuje půdu pro stavbu a vývoj modulárních reaktorů. Projekt přinese tisíce pracovních míst  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.