pondělí 28. září 2020 Václav

Nejen trestat, ale také vychovávat. Prachatice si chválí inteligentní radary

Nejen represivně, ale také preventivně působí na řidiče nové inteligentní radary, které najdete v Prachaticích. Ty nejprve na překročení maximální dovolené rychlosti upozorní a pokud řidič nesundá nohu z plynu, až poté zaznamenají registrační značku a jeho přestupek odešlou příslušným orgánům. Vedení Prachatic si nový systém chválí.

A jak to celé funguje? Přes displej je motorista informován o své rychlosti ve sledovaném úseku 70 až 100 metrů před radarem s kamerou. Pokud nezpomalí, rozsvítí se na displeji nápis ZPOMALTE! nebo POZOR DĚTI!, a poté, pokud není rychlost odpovídající předpisům, zobrazí řidiči registrační značku jeho vozidla. Jestliže ani tehdy neuposlechne a jede rychleji, 23 metrů před sloupkem kamery se připojí represivní část okamžitého měřiče rychlosti, který vygeneruje přestupek. Ten je následně odeslán na městskou policii.

„Z letošních červencových statistik v jediné prachatické ulici, kde je instalován jeden z našich inteligentních ukazatelů, vyplývá, že bylo napočítáno 165 přestupků s rychlostí nad 58 kilometrů v hodině.  Kolem projelo 97 239 vozidel, účinnost zpomalení je 99,83 procent,“ shrnul místopředseda představenstva Gemosu Michal Sedlák. Právě tato firma inteligentní radary do Prachatic dodala.

Ne na každého však podobná zařízení platí. To potvrzuje také vedoucí odboru kanceláře starosty Prachatic Milan Batysta. „Dosavadní měřiče rychlosti zaznamenaly za letošní červenec jen na obchvatu města a před Základní školou ve Vodňanské ulici na 3 600 přestupků,“ doplnil.

V záznamech je podle něj i přes třicet vozidel, kterým radary naměřily více než devadesátikilometrovou rychlost. „Najdou se ovšem i nepoučitelní, které radar změří i několikrát do měsíce,“ uzavřel Batysta.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo15 čtenářů

Foto Gemos

Štítky Prachatice, radary, pokuta, městská policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislav Strnad

Tady na severu v Oseku u Litvínova tyhle radary mají taky. Za mně palec nahoru a plus.

neděle, 6. září 2020, 01:21

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.