čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Další část D3 má stavební povolení. Úsek z Třebonína se začne stavět na jaře

Už na jaře příštího roku by se mohl začít stavět další úsek dálnice D3. Část z Třebonína do Kaplice nádraží získala od ministerstva dopravy stavební povolení a ŘSD nyní hledá zhotovitele. Osmikilometrový úsek by měl vyjít na 2,4 miliardy korun.

Stavební povolení na úsek Třebonín – Kaplice nádraží vydalo ministerstvo dopravy včera. „Na úsek dlouhý 8,5 kilometru D3 je již prakticky dokončena majetkoprávní příprava a probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ uvedl na Twitteru ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Nabídky by podle něj mělo mít ŘSD v prosinci. Na dálnici z Třebonína bude deset mostů a jedna mimoúrovňová křižovatka, která bude podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého nejtěžším stavbním objektem. Úsek zasáhne do devíti katastrů. Stavba by měla začít v březnu nebo dubnu příštího roku a hotovo má být v roce 2024. Náklady na osmikilometrový úsek jsou 2,4 miliardy bez DPH.

Zpoždění obchvatu

V Jihočeském kraji jsou rozestavěné dva další úseky dálnice, které budou tvořit obchvat Českých Budějovic. Podle původních plánů měly být tyto části hotové v roce 2022, nyní je ale jasné, že zprovoznění se o roky posune.

Silničáři totiž museli zastavit práce na tunelu Pohůrka, který má být v úseku Úsilné – Staré Hodějovice. Důvodem je agresivní spodní voda, která by se mohla do stavby dostat. Stavební firmy tak místo stavby pomocí takzvaných milánských stěn, kdy se zvlášť budují stěny, strop a podlaha, položí do jámy monolitický tunel, který je z jednoho kusu, a do kterého se voda nedostane.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být hotová do roku 2028.

Ohodnoť článek

Foto ŘSD

Štítky Jihočeský kraj, dálnice, D3, ŘSD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.