Písek a Příbram hlásí kolem 2000 přestupků za překročení rychlosti na dálnici D4

Autoři | Foto pixabay.com / ilustrační foto

Písek a Příbram evidují během jednoho měsíce kolem 2000 přestupků za překročení rychlosti na nových úsecích dálnice D4. Celkovou sumu vybranou na pokutách města neuvedla. Ostrý provoz úsekového měření rychlosti a vysokorychlostního vážení kamionů začal na nových úsecích D4 v Jihočeském a Středočeském kraji 22. ledna.

Na dálnici smí jet řidiči maximální rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Písečtí úředníci zaznamenali její překročení o pár kilometrů v hodině, ale i o desítky. Nejvyšší naměřená rychlost byla 186 kilometrů za hodinu. „Podle toho jsou také pokuty, minimální je 750 Kč, s výraznějším překročením povolené rychlosti se zvyšuje až na několik tisíc korun," řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.

Příbramští úředníci evidují několik stovek případů týdně. Většinou jde o překročení rychlosti nad povolený dálniční limit do 20 kilometrů za hodinu. Radnice teď připravuje počítačovou technologii pro zdokumentování přestupků při překročení váhy nákladu vozidla. „Jeho nasazení do ostrého provozu, společně s jeho dodavatelem předpokládáme během měsíce března, kdy budou zpětně zpracovány i přestupky za uplynulé období. Po spuštění celého systému dojde také k obsazení jedné pracovní pozice referenta přestupkového oddělení. V současné době je tato pozice ještě neobsazena, výběrové řízení již ale úspěšně proběhlo,“ uvedla mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

Obě města přibrala na zpracování agendy s přestupky dva úředníky, kteří jsou plně vytíženi. Písek také bude přijímat na vyřizování přestupků ještě jednoho člověka. „V současné době je vyhlášeno výběrové řízení na tuto pozici,“ dodala Měšťanová.

Radnicím z výběru pokut za rychlost zůstává celá částka. Ze sankce za překročení váhy 30 procent, zbytek dostane stát.

Sdružení Via Salis postavilo 48 kilometrů nového úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem za 43 měsíců. Zprovoznilo ji loni v polovině prosince. Jde o první dopravní projekt, který v Česku vznikl spoluprací soukromého a veřejného sektoru (tzv. PPP projekt).

Plnou zodpovědnost za provoz, monitoring, správu a údržbu dálnice bude mít 25 let společnost Via Salis Operations. Stát zůstává majitelem infrastruktury a dálnici do své správy převezme v roce 2049. Stát by měl společnosti postupně splatit 17,8 miliardy korun jako takzvanou platbu za dostupnost.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky silnice, policie, D4, Jihočeský, Středočeský

Komentáře

jiri chara

To není nic nemožného aby na Staroměstském náměstí bylo 1000 lidí díky jenom v Praze žije Ukrajinců asi 400 000 stačí když jich tam půjde jenom 10% a máme tam plno Nejlepší by bylo kdyby šli procestovat domů už aby táhli někam

Neděle, 23. února 2025, 19:03Odpovědět

jan novák

nevím sice, jak měření rychlosti na D4 souvisí s přítomností občanů Ukrajiny u nás, ale možná, kdybyste cinknul kámošovi Púťovi do Moskaly, aby táhnul kam patří a neničil jim domovy a vlast, že by se jistě rádi domů vrátili

Sobota, 1. března 2025, 17:48Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.