Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Jihočeské památky chystají letos pro návštěvníky řadu novinek

Sezóna na jihočeských hradech a zámcích začíná 1. dubna. Celý rok 2011 je ve znamení oslav významného výročí 400 let od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka, proto se na mnoha objektech chystají novinky pro návštěvníky a doprovodné kulturní akce.

Jak pro agenturu Mediafax ve středu uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPU), návštěvníci musí počítat i s mírným navýšením vstupného v některých památkách. V rámci celorepublikového srovnání bylo navýšeno vstupné na některých památkových objektech. Jedná se o vybrané trasy zámků Hluboká, Český Krumlov, Třeboň, Kratochvíle nebo klášteru Zlatá Koruna.

"Památkové objekty nabízí velké množství doplňkových kulturních akcí, každým rokem rozšiřují svoji nabídku pro návštěvníky a dlouhodobě vycházejí vstříc návštěvníkům delší provozní dobou. Hluboká a Nové Hrady mají v červenci a srpnu otevřeno také v pondělí," uvedl Pavelec.

V pátek a sobotu se otevírají brány na většině jihočeských památek ve správě NPÚ. Zámek Dačice zahajuje sezónu až 16. dubna. Pro návštěvníky se zde připravuje nová instalace pánského apartmá hraběte Friedricha Dalberga, které se skládá z předpokoje, pracovny a ložnice.

Unikátní hradní muzeum v Českém Krumlově má za sebou téměř tři měsíce provozu. "Návštěvnost předčila naše očekávání, postupně budeme exponáty doplňovat, rozšíření čeká také expozici Kinematografu o historické krátké filmy," prozradil Pavelec.

Letos uplyne 333 let od založení královského Libosadu a Kuchyňské zahrady v Českém Krumlově. Proto správci chystají několik přednášek, exkurzí či výstav, které budou připomínat tuto významnou událost. V plánu je mimo jiné také komentovaná prohlídka letohrádku Bellaria v zámecké zahradě.

Na zámku Kratochvíle na Prachatice bude 20. června slavnostně dokončena restaurátorská obnova památky pod názvem Renesance renesance, jejímž cílem bylo vrátit zámku jeho původní renesanční podobu. "Tento výjimečný počin bude spojen i s kulturními akcemi pro širší veřejnost, jako je série slavností sv. Jana a slunovratu. V současné době probíhají dokončovací práce v přípravně pokrmů a tzv. lázních," doplnil ředitel NPU České Budějovice Petr Pavelec.

Nové divadlo na Červené Lhotě nabídne několik komorních představení. Poprvé bylo otevřeno v říjnu 2010 a je umístěno na prohlídkové trase Podkrovní pokoje. Na zámku Hluboká budou od května pokračovat přednášky pro veřejnost, které se budou vždy dotýkat historie zámku Hluboká, kromě tradičních přednášek je zařazena i komentovaná prohlídka zámeckého parku. Na archeologické expozici na hradu Landštejn přibudou další archeologické nálezy.

Nejvýznamnější akcí pořádanou Národním památkovým ústavem bude bezesporu výstava Rožmberkové, která se uskuteční od 20. května do 20. srpna ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Na památkách se bude konat velké množství kulturních akcí. Část z nich je zařazena do celorepublikového mediálního plánu Oživlé památky. Jednou z prvních bude již tradiční výstava Amarylis, tentokrát inspirována japonskou kulturou, odstartuje 9. dubna. Tento rok bude výjimečný zejména menšími výstavami, které se konají v rámci Rožmberského roku 2011 na hradech Rožmberk a Nové Hrady, na zámku Třeboň a v klášteře Zlatá Koruna. Rožmberky připomenou také speciální prohlídky, představení, koncerty a mnoho dalších akcí. Zajímavé akce nebo zvýhodněné vstupy nabízejí jihočeské památky také při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel o víkendu 16. a 17. dubna. "Pokračuje spolupráce s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity, kde vyučujeme předmět Památková péče. Nově realizujeme přednášky o památkové péči také na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích," upřesnil Martin Gaži, vedoucí kanceláře ředitele a dodává, že právě probíhá již 10. cyklus přednášek pro veřejnost.

V edici Miscellanea bude vydána českoanglická publikace Leckteří národové. Schwarzenberská sbírka kostýmních miniatur v Českém Krumlově, týkající se barokních kolorovaných kreseb různých evropských i mimoevropských etnik. Autoři Roman Lavička a Robert Šimůnek, právě dokončují práci na publikaci o skvostu pozdně gotické architektury, kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech. V plánu je i vydání anglické mutace katalogu Hradního muzea v Českém Krumlově a českojazyčná verze průvodce po nově zrestaurovaném letohrádku Kratochvíle.

Do obnovy a údržby památkových objektů letos jihočeský NPU investuje okolo 35 milionů korun.

René Kekely

Štítky kulturní akce, hrad, přednáška, zámek, výstava, Český Krumlov, Petr Vok z Rožmberka, Zámek Hluboká, Hrad Rožmberk, Národní památkový ústav, České Budějovice, slavnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeské památky chystají letos pro návštěvníky řadu novinek  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.