pondělí 1. června 2020 Laura

Hudební festival v Českém Krumlově zahájily árie z Carmen

Operním galakoncertem začal v pátek 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který potrvá do 5. srpna. Festival v Pivovarské zahradě zahájilo vystoupení rumunské sopranistky Angely Gheorghiuové a mexického tenoristy Ramóna Vargase. Za doprovodu PKF si připravili árie a duety z Bohémy, Tosky, La traviaty, Lucie z Lammermooru i Carmen.

Na dalších koncertech vystoupí violoncellista Mischa Maisky nebo Radka Fišarová s poctou Edith Piaf, akci zakončí Verdiho Requiem a barokní večer s ohňostrojem.

Tenorista Vargas zpíval na festivalu před šesti lety a vystoupení řadí mezi nejkrásnější zážitky kariéry. „Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím moc rád,“ řekl Vargas, jenž s Gheorghiuovou působí ve Vídeňské státní opeře.

Kapacita na operní galakoncert byla 1600 míst, 90 procent z nich se zaplnilo. Pořadatelé odhadují, že festival letos navštíví 10 tisíc platících diváků.

Novinkou bude závěrečný večer v Zámecké zahradě, kdy barokní hudbu doprovodí ohňostroj. Na dalších koncertech vystoupí houslista Julian Rachlin s Jihočeskou filharmonií, violoncellista Mischa Maisky, houslista Bohuslav Matoušek či soubor Schola Gregoriana Pragensis.

Mezinárodní hudební festival se věnuje i jiným žánrům. Soubor Janoska Ensemble smíchá Paganiniho s Michaelem Jacksonem. Přehlídka slibuje ještě Irský večer, muzikálové zpěváky z Broadwaye a Radka Fišarová přijede s poctou Edith Piaf. Zazpívá dvakrát, pořadatelé přidali pro velký zájem druhý koncert.

„Vyprodané jsou i některé komorní koncerty, jako Mischa Maisky, což je velké jméno klasické hudby. Závěr bude specifický v duchu baroka, v zámeckých zahradách s tancem, gastronomií, vyvrcholí ohňostrojem,“ řekla mluvčí festivalu Kateřina Viktorová.

Hraje se na šestí místech, letos podruhé i v klášterním kostele. Loni tam byl o koncerty zájem. „I proto v nich pokračujeme. Letos to budou dva koncerty – středověké hudby a skladeb pro trubku a varhany,“ doplnila mluvčí festivalu, jehož rozpočet přesahuje 40 milionů korun.

Foto MHF | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.