pátek 24. ledna 2020 Milena

Českobudějovický plavecký stadion se stal kulturní památkou

Ministerstvo kultury prohlásilo českobudějovický plavecký stadion za kulturní památku. Stejný status získala i socha odpočívajícího plavce, která stojí před bazénem.

Plavecký stadion navrhl architekt Bohumil Böhm a areál byl otevřen v roce 1971. „Výjimečnost haly spočívá v její technicky náročné konstrukci zavěšené lanové střechy, která má tvar hyperbolického paraboloidu. Užití takovéto konstrukce bylo v roce 1958, kdy byl plavecký stadion navržen, aktuální ve světovém měřítku," uvedla Eva Erbanová z Národního památkového ústavu.

První střecha tohoto druhu na světě vznikla jako součást mnohoúčelové haly na přelomu let 1952 a 1953 v Severní Karolíně v USA. Böhmův návrh však nepředstavuje pouhou kopii originálu. Podle památkářů český architekt americkou verzi transformoval a střechu vytvaroval jako plynulý prstenec.

Již během stavby se stala plovárna předmětem zájmu i Mezinárodní akademie pro plavectví (IAB), která si vyžádala podklady pro její publikování ve svém odborném časopisu Sport+Bäderbauten a knize Bäder," dodala Erbanová.

Pro českobudějovický magistrát, který plovárnu vlastní, se tím, že se objekt stal kulturní památkou, nic nemění. „Ke stadionu jsme vždy přistupovali jako k ojedinělé stavbě, a to bez ohledu na to, že tento status ještě neměla," řekl náměstek českobudějovického primátora František Konečný. Bazén podle něj představuje jeden ze symbolů města. „Ta stavba je naprosto unikátní a nadčasová," podotkl.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK

Štítky bazén, památka, stavba, socha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.