Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 30. srpna 2022, 09:33
Rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané na Českokrumlovsku hostí dlouhodobou výstavu, která připomíná bývalou obci s okolními osadami. Návštěvníkům akce přibližuje historii a život v hornaté a zalesněné krajině. Území začali lidé osidlovat v druhé polovině 17. století a vypořádat se museli s řadou výzev.
Část obce Zvonková s osadami Huťský Dvůr a Josefův Dvůr jsou dnes součástí města Horní Planá. Na jejich minulost se však nezapomnělo, což dokazuje výstava s názvem Zvonková – Glöckelberg. Místo s poetickým jménem a pohnutým osudem. Lidé ji mohou navštívit od 25. června do 15. prosince roku 2023 v rodném domě Adalberta Stiftera.
Jednotlivé tematické celky výstavy ukazují, jak na tvrdou práci dřevařů navázali uhlíři, skláři a další řemeslníci. Lidé si přečtou o postupné zástavbě území, která se v minulosti uskutečňovala i na jiných místech Šumavy v podobně nehostinných přírodních podmínkách. Význam lidí, jenž osidlovali Šumavu, připomínají mimo jiné figuríny symbolizující jednotlivá povolání.
Lidé se dočtou informace mimo jiné o tom, jak fungovala správa obce. Panely připomínají také historii sídla či význam školy či kostela. Zvláštní část je pak zaměřená na zemědělství, dřevařství, plavení dřeva po Schwarzenberském plavebním kanálu a další podnikání.
Historici nezapomněli ani na osady Huťský Důl a Josefův Důl, jejichž minulost je spojena se sklářstvím. Do Josefova Dolu pak v době první republiky lidé vyráželi kvůli turistice a lyžování.
Už od druhé poloviny 19. století se pak ve Zvonkové rozvíjela spolková činnost. To podporovali učitelé a faráři. Výstava proto připomíná například učitele Josefa Jenneho a faráře Dr. Aloise Essla. První jmenovaný dokonce učil spisovatele, malíře a pedagoga Adalberta Stiftera.
Obec měla od svého založení jméno Glöckelberg. Českého úředního názvu Zvonková se dočkala až v roce 1947, tedy před 75 lety. Už v roce 1752 však ale byla prohlášena za zaniklou. Část bývalé obce se přičlenila k Horní Plané, zbytek definitivně zanikl. Poté bylo místo až do konce roku 1989 podřízeno režimu ochrany státní hranice.
Návštěvníci výstavy se závěrem dozvědí i o tom, co se dělo v nedávné době. V Zadní Zvonkové se podařilo díky spolupráci lidí z Rakouska, Německa i Česka v pracovním společenství Arge – Šumava – Böhmerwald obnovit kostel sv. Jana Nepomuckého s okolním hřbitovem jako místo setkávání a smíření. Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu byl Horst Wondraschek z Lince a myšlenku obnovy tohoto místa výrazně podpořil Dr. Miroslav Vlk, biskup českobudějovický a pozdější arcibiskup pražský. Kostel byl vysvěcen 22. srpna 1992. Dodnes jeho zvony zdobí latinské nápisy, které vzkazují dvě poselství: „Přes všechny hranice volám k usmíření.“ a „Volám národy k míru.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pokud by byly nějaké staré fotky obce Maňava, uvítal bych, kdyby se ozval. Ohromné by bylo, kdyby se našly staré fotky usedlosti č.39