Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Festival Hvězdy na Vltavě rozezní jižní Čechy vážnou hudbou, zahajovací koncert slibuje jedinečnou show

Festival Hvězdy na Vltavě rozezní jižní Čechy vážnou hudbou. Třetí ročník tohoto festivalu pod záštitou houslisty Pavla Šporcla přinese do Jihočeského kraje dvanáct koncertů klasické i jazzové hudby, včetně slavnostního zahajovacího koncertu s názvem Má vlast, který originální formou připomene slavné dílo Bedřicha Smetany.

Program festivalu Hvězdy nad Vltavou 

Má vlast: 21. červen, Sokolský ostrov, České Budějovice
Schola Gregoriana Pragensis: 23. červen, Kostel sv. Jana Nepomuckého, Hluboká nad Vltavou
Rok České hudby - Pocta Josefu Sukovi: 25. červen, Městské kulturní středisko, Trhové Sviny
Matyáš Novák - Klavírní recitál k Roku české hudby: 26. červen, Piano business center, České Budějovice
Mari Fukumoto (varhany): 27. červen, Katedrála sv. Mikuláše, České Budějovice
Pavel Šporcl - Feeling Good: 28. červen, Zámecká jízdárna, Zámek Bechyně
Bára Kodetová a Michal Worek - Na vlně šansonu: 29. červen, Divadelní klub, Klášter Borovany
Jan Smigmator & band: 29. červen, Klášter Borovany, Stodola
Pavel Šporcl Academy 1: 4. červenec, Schwarzenberská hrobka, Třeboň
Pavel Šporcl Academy 2: 5. červenec, Křížová chodba dominikánského kláštera, České Budějovice
Pavel Šporcl Academy 3: 6. červenec, Hrad Rožmberk, nádvoří, Rožmberk nad Vltavou
Lubomír Brabec - Koncert s Karolínou: 7. červenec, Synagoga, Za Soudem 282, Český Krumlov

České Budějovice a dalších sedm měst Jihočeského kraje se připravují na třetí ročník festivalu Hvězdy nad Vltavou. Tento multižánrový festival vážné hudby přinese dvanáct koncertů, na kterých vystoupí přední čeští i zahraniční umělci, včetně houslového virtuosa Pavla Šporcla. Ten na festivalu vystoupí jak se svým novým projektem Feeling Good, tak při zahajovacím koncertu, který se uskuteční 21. června na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích.

„Bude to událost sezóny, troufnu si říci nejoriginálnější a nejmodernější provedení tohoto legendárního díla v letošním smetanovském roce. Osobně to nazývám Má vlast pro jednadvacáté století,“ láká Pavel Šporcl, který je také uměleckým ředitelem festivalu. Koncert na Sokolském ostrově dle něj navíc nenabídne pouze hudební zážitek, ale také úžasné performery, kreativní světelné efekty a citace samotného Bedřicha Smetany.

Třetí ročník festivalu bude zatím největší a nejnákladnější, jen samotná zahajovací show vyjde organizátory na 2,5 milionu korun. Kromě řady sponzorů kulturní akci svým příspěvkem 750 tisíc podporuje také město České Budějovice a Jihočeský kraj, který na festival věnoval 500 tisíc korun.

„Koncerty festivalu Hvězdy nad Vltavou připomenou letošní Rok české hudby. Bude jistě okouzlující, až na zahajovacím koncertě zazní tóny nejslavnější symfonické básně Má vlast od Bedřicha Smetany," řekla k festivalu primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová (ODS).

Festival potrvá od 21. června do 7. července a vedle špičkových českých interpretů a těles, jako jsou kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo violoncellista Jiří Bárta, se do něj zapojí i talentovaní studenti hudby z celého světa. „Těšíme se na spolupráci s mladými talenty a na to, jak obohatí náš festival," dodal Šporcl.

Kromě Českých Budějovic festival zavítá festival například do Hluboké nad Vltavou, Trhových Svinů, Českého Krumlova, Borovan, Třeboně, Rožmberku a Bechyně. Právě v tam Šporcl vystoupí se svým novým projektem Feeling Good, který kombinuje zvuk tradičních nástrojů s populárními a rockovými písněmi.

„Při koncertu mě doprovází Hammondovy varhany, kytara a bicí. Hrajeme písně od Led Zeppelin, Rolling Stones a dalších rockových klasik, a prokládáme to například Karlem Gottem. Kdykoliv s tím vystupujeme, lidé jdou do kolen. Je to pro mě něco úplně nového a lidem se to opravdu líbí,“ láká Šporcl.

Hvězdy nad Vltavou zavítají na jih Čech již potřetí. V předchozích letech festival navštívilo okolo 2000 lidí. Letošní rok má jen zahajovací koncert na Sokolském ostrově kapacitu 750 lidí.

„Přemýšlím už o příštím roce. Ten se ponese v duchu Bacha a Mendelssohna. Určitě tak navštívíme mnoho kostelů,“ sdělil Šporcl.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hvězdy nad Vltavou

Štítky festival, jižní Čechy, Jihočeský kraj, hudba, vážná hudba, Pavel Šporcl

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Festival Hvězdy na Vltavě rozezní jižní Čechy vážnou hudbou, zahajovací koncert slibuje jedinečnou show  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.