Sobota, 28. září 2024, 08:07
Památkáři dokončili čtyřletou rekonstrukci rokokového letohrádku Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě. Návštěvníkům se představí v obnovené fasádě, vůbec poprvé uvidí umělou jeskyni s obnovenou výzdobou a světový unikát dochovaného mechanismu zdviží na jídlo. V letohrádku se mají konat kulturní akce i svatby. Náklady byly téměř 61 milionů korun, řekli při slavnostním otevření zástupci památkového ústavu a ministerstva kultury. Jihočeské divadlo bude část objektu stále využívat jako své zázemí a letohrádek jako kulisu při představení.
„Kompletní obnova letohrádku Bellarie byla jedním z nejnáročnějších stavebních a restaurátorských projektů, který se v zámeckém areálu za posledních 35 let realizoval. Věřím, že zpřístupnění této vzácně dochované rokokové zahradní stavby, jediné svého druhu v Evropě, rozšíří nabídku památky UNESCO, státního hradu a zámku Český Krumlov a stane se vyhledávaným cílem domácích i zahraničních turistů," uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Budovu Bellarie, slovo v překladu znamená krásná píseň, zdobí fasáda šedé barvy, kterou doplňuje bílá barva na reliéfech a ornamentech zdí a zábradlí. Smaragdově zelená barva je na okenicích, železném zábradlí a šindelové střeše, kde jsou dvě ozdobné vázy, z nichž jedna ukrývá časovou kapsli s poselstvím pro příští generace a informace. V interiérech letohrádku odborníci zrestaurovali cenné malby z období rokoka od Františka Jakuba Prokyše, které zdobí stěny sálů v obou horních patrech.
Kompletní obnovy se dočkaly i barokní kuchyně a místnost s mašinerií takzvaného kouzelného stolku. Jde o funkční zdviž, která dopravovala pokrmy a nápoje z přízemí do jídelny v horním patře. Další raritou, která se vůbec poprvé představí veřejnosti, je umělá jeskyně grotta ve spodním patře. Ta v době své největší slávy skýtala prostor pro odpočinek šlechtické společnosti v horkých letních dnech.
Středa, 8. září 2021, 20:00
Památkáři zahájili asi tříletou opravu letohrádku Bellarie v zámecké zahradě u otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Zrenovují umělou jeskyni zvanou grotta, kamenné dlažby i fasádu. Lidé spatří po opravě památku tak, jak ji 50 let neviděli. Odhad...
„Její obnova byla vůbec nejnáročnější. Stěny totiž pokrývala štuková výzdoba, do níž byly zasazeny úlomky zrcátek, skel a tisícovky lastur škeblí. Na základě dochovaných fragmentů jsme doplnili zhruba 800 kopií mušlí, které byly vyrobeny pomocí 3D tisku nebo z keramiky," řekl českokrumlovský kastelán Pavel Slavko.
V novodobých prostorách, kde mělo Jihočeské divadlo šatny, vznikla expoziční část věnovaná historickému vývoji zámecké zahrady a stavebnímu vývoji Bellarie. Pracovníci upravili i okolní terén, před Belarií jsou nové záhony a travní plochy, opěrnou zeď spodní terasy kryje živý plot z habrů.
Památkáři chtějí letohrádek využívat pro konání kulturních akcí nebo svateb. Jihočeské divadlo bude mít v Bellarii stále prostory, které bude využívat jako své zázemí, když bude hrát na Otáčivém hledišti. I letohrádek bude sloužit jako kulisa při představeních, potvrdila ČTK mluvčí divadla Lenka Cimlová Ostrá. Smlouva o využívání platí do roku 2026.
Řádné prohlídky interiérů začnou od soboty 28. září. Lidé se dozvědí informace nejenom o architektuře a historii stavby, ale také o proměnách zámecké zahrady a slavnostech, které se zde odehrávaly v 18. století.
Celkové náklady na kompletní obnovu letohrádku Bellarie byly téměř 61 milionů korun. Dotace ministerstva kultury činila téměř 57 milionů korun, Národní památkový ústav se na obnově podílel skoro čtyřmi miliony korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.