Vyprodáno na měsíce dopředu. Kabaretní scéna má v Budějcích dlouholetou tradici

Kabaretní divadlo u Váňů se v Českých Budějovicích těší velké oblíbenosti. Jeho zakladatel Eduard Váňa v něm už přes 30 let uvádí známé i neznámé činohry s autentickým hudebním doprovodem. Obliba kabaretního spolku je tak veliká, že jejich vystoupení jsou vyprodaná na několik měsíců dopředu.

Historie Kabaretu U Váňů sahá až k roku 1970. „Začínal jsem v Budějovicích v Divadle pro 111, které bylo v Armádkách,“ vzpomíná jeho zakladatel Eduard Váňa a dodává, že právě tehdy si založil vlastní divadelní soubor. Inspirací mu byl legendární Semafor a hry z pera Jiřího Suchého. To ale nesedělo všem členům a po několika letech se soubor rozdělil. Ti, kterým byla bližší činohra, se s Váňou dali dohromady pod novým názvem „Volné kabaretní sdružení Druhý dech strýčka Váni“.

První hra, kterou Váňa uvedl ještě pod Divadlem pro 111, byla Ohrožení centrální banky. Váňa ji ale chtěl doplnit o vlastní hudební doprovod. „Jelikož jsem věděl, že to nemůžu udělat jen tak, že musím mít svolení původního autora, tak jsem mu tehdy poslal dopis do Semaforu, kde jsem ho s tímhle seznámil,“ říká Váňa. Suchý nakonec změny povolil a dokonce se přijel podívat na premiéru. Ta se mu tak líbila, že Váňovi dovolil změny provádět u všeho, co jeho divadlo bude chtít hrát a každý rok se na jejich inscenace jezdí dívat. „Tak pan Suchý přijal takový oficiální titul kmotra našeho divadla.“

Za socialismu muselo Divadlo pro 111, stejně jako všechny jiné soubory, povinně hrát inscenace k oslavám různých výročí. „První otázky byly, co uděláte k Velké říjnové revoluci, co k měsíci přátelství, co k Vítěznému únoru, co ke slavným májovým dnům.“ Po revoluci ale tato povinnost odpadla a Váňův soubor mohl nejen svobodně tvořit, ale přestěhovat se i do vlastních prostor. Od roku 1991 tak hrají v rodinné vile Váňů v Pabláskově ulici, které začali říkat „Salon u Váňů“. Samotný soubor si jméno změnil ještě několikrát, ale od roku 1997 ho jeho příznivci znají jako Kabaret u Váňů, což Váňa komentuje slovy: „Uvádíme to jako kabaret a divadelní představení v jednom za jedno vstupné. Tak ale zase je to úplně něco jiného, než kdyby šel člověk jako do klasického divadla. Je to úplně jiný zážitek.“

Repertoár Kabaretu U Váňů je pestrý. Vedle autorských her Eduarda Váni a klasik od Jiřího Suchého se tu objevují i hudební vystoupení, nejčastěji jde o swing a country. Ačkoli soubor tvoří řada herců, jedinými stálými členy jsou manželé Váňovi. „Když jsem sháněl nějakou ženskou do role, tak jsem si ji půjčil a už mi zůstala,“ komentuje Váňa seznámení s manželkou. Ostatní kabaretní herci působí i v jiných souborech, nejčastěji však v Divadle U Kapličky.

Eduard Váňa je duší kabaretu už víc jak 30 let. Nejenže v něm hraje, ale také píše a upravuje scénáře a přidává k nim hudbu. Díky svému talentu se v roce 2006 dostal až do Toronta, kde strávil několik týdnů režírováním hry Šest žen pro tamní český ochotnický soubor. „On měl v té době už asi padesátileté trvání. A oni si do Kanady po revoluci každý rok zvou někoho z Čech, který si tam s nimi zahraje. Přede mnou tam byl třeba Viktor Preiss nebo Jiřina Bohdalová,“ popisuje Váňa jeden ze svých zážitků.

Kabaret je důkazem toho, že kvalitní divadlo může vznikat i mimo velké scény. Pokud si chcete užít skvělou atmosféru a humor v duchu Semaforu, rozhodně si na něj zajděte. Jen si nezapomeňte lístky koupit včas, je o ně tak velký zájem, že mizí i měsíce dopředu.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Kabaret, divadlo, hudba, činohra, Semafor, Suchý

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.