čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Salesiáni zasypali českobudějovické náměstí pískem

Salesiánské středisko mládeže ovládlo ve středu 26. srpna celkové dění na centrálním náměstí Českých Budějovic. Během brzkého rána navezla nákladní auta na prostranství 100 tun písku, který se později stal velkou atrakcí nejen pro turisty, ale zvláště pro děti a rodiče. Po dopoledním doprovodném programu odstartovala hudební kapela zábavné odpoledne plné her, soutěží, tvořivých dílen a adrenalinových vystoupení.

V letošním roce si město České Budějovice připomíná 750 let od jeho založení. Od brzkých ranních hodin mohli ve středu kolemjdoucí na českobudějovickém náměstí pozorovat nevšední ruch. Organizátoři akce zde připravovali velké pískoviště, které se později stalo dějištěm řady her, soutěží a sportovního dovádění v nafukovací aréně v bumper ballu.

Jako doprovodný program zvolili organizátoři tvorbu obřího reliéfu znaku města s podobiznou hlavy zakladatele Salesiánů Jana Boska. Tohoto nelehkého úkolu se zhostil českobudějovický sochař Petr Schel. Jeho dílo přišli ocenit i radní města, kteří si vyhradili čas v nabitém programu zasedání Rady města a svojí účastí přišli povzbudit organizátory a projevit svůj obdiv a uznání.

Odpolední program odstartovalo hudební vystoupení skupiny 4D band. Pro děti byla připravena rozmanitá stanoviště, kde nerozhodoval věk, ale zručnost, postřeh, paměť, představivost a další. Po absolvování těchto soutěžních disciplín čekala na každého účastníka odměna v podobě koženého přívěsku, který si mohli za asistence dobrovolníků sami vyrobit. Koho už soutěže omrzely, mohl si v tvořivých dílnách vyrobit štít Přemysla Otakara II. nebo voňavý bylinkový váček. A hudebně zaměření účastníci si mohli v hudební dílně vyzkoušet bubnování.

Obří pískoviště s bábovičkami přitahovalo děti každého věku jako magnet. České Budějovice díky Salesiánskému středisku mládeže znají svého největšího tuneláře - nejdelší tunel z písku (170 centimetrů) postavila Lucie Dolníkova. Nejvyšší věž z písku pak měřila 70 centimetrů. Nejrychlejším stavařem báboviček byla opět vyhodnocena Lucie Dolníkova, za 1,5 minuty jich byla schopna postavit 26. Všichni výherci si převzali své ceny z rukou patronů akce - Jana Bartoška, místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Libora Grubhoffera, rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Martina Maršíka, náměstka primátora Českých Budějovic pro školství a sociální věci. Za happening by se dalo považovat postavení 750 báboviček na jednom pískovišti jako připomínka 750 let existence města České Budějovice.

Ve stanu moudrosti si pak přišli na své milovníci knih. Moudrost ukrytou v knihách z dílny salesiánského nakladatelství Portál si mohli pořídit s pětadvacetiprocentní slevou jako připomínka pětadvacetiletého působení salesiánů v Českých Budějovicích.

Na podiu se po vystoupení skupiny 4D band představila salesiánská Hudební škola Vojtěch s dětským muzikálem Šípková Růženka a bubenická show afrických bubnů. Do varu dostalo publikum vystoupení dětí z break dance skupiny Black Boys. Pro kluky to bylo první velké vystoupení a hned sklidili neopakovatelný potlesk a obdiv. Přidanou hodnotou této skupiny byla jejich choreografie, kterou si kluci připravili sami a po celé prázdniny ji pilně nacvičovali v Komunitním centru Máj.

A pokud to ještě někomu nestačilo, jeho srdeční frekvence se zrychlila a dech zastavil při vystoupení nejlepší české parkourové skupiny L.E.A.D. z Ostravy. Kluci ukázali, jak perfektně tento sport ovládají a jaké to je skákat jako gepard přes deset ležících lidí. Během dvou workshopů se o tom mohli přesvědčit i ti, kteří si zdarma pod jejich vedením na hodinu zatrénovali. Celé odpoledne zakončilo hudební vystoupení skupiny The Maso, která ačkoli není vůbec začínající skupinou, ale ostřílenou hudební stálicí, si splnila svůj sen zahrát si na českobudějovické návsi.

Nejen organizátoři, ale i téměř 2 tisíce návštěvníků si zábavné odpoledne s názvem Salesiáni dětem, pochvalovali. Tímto odstartovalo Salesiánské středisko mládeže důstojně a s plnou parádou své 25. narozeniny v Českých Budějovicích.

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.