neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

První vrchol jazzové sezony v Budějcích přijde už dnes

Říjen je tradičním měsícem, kdy klubové scény zažívají muzikantské hody. I nebývale bohatá jazzová sezona Budějc je v plném proudu a právě dnes přijde jeden ze dvou hudebních vrcholů celého podzimu - Mina Agossi Quartet z Francie. Zpěvačka, původem z afrického Beninu, kterou lze s trochou nadsázky nazvat Björk jazzové hudby, má za sebou 6 alb a jednu vlastní operu pro Lyon Opera.

Jazz pro Minu Agossi znamená svobodu, a tak se brání řadit se k jednomu stylu. Nechce svou hudbu ničím limitovat, odmítá konvence a jejím jazzem se prolíná Afrika, rock, soul i blues. V malém nástrojovém obsazení využívá svého hlasu též jako dalšího nástroje, imitace freejazzových saxofonových sól, scratching, sóla elektrických kytar. Hlásí se k odkazu Billie Holiday, ale jedním dechem dodává, jak hodně ji ovlivnil Jimi Hendrix. Na jejích albech i živých koncertech najdete autorské skladby, ale i úpravy slavných skladeb, např. 1983 (A Merman I Should Turn to Be) od Jimiho Hendrixe a Money od Pink Floyd.

Mina Agossi již byla hostem letního festivalu na náměstí Přemysla Otakara II. v roce 2011 jako headliner tohoto ročníku spolu s Erikem Truffazem, ale vůbec její první koncert v Čechách se uskutečnil v roce 2009 na Jazzových dnech v bývalé budějcké Bazilice, kde celý festival zakončovala. Všechny její koncerty měly fantastický úspěch.

Letošní jazzový podzim v budějckém klubu Higway 61 je opravdu nebývale „našlapaný“. Sezonu odstartoval sólovým koncertem Marián Varga, tradiční jazzovou party rozehráli v říjnu Laco Deczi i brazilský kytarista Adriano Trindade. Z podzimního programu pro vás máme další tipy: 28. října - Shauli Einav (izraelský saxofonista hrající i s Avishai Cohenem), 4. listopadu - Special Providence (to nej z maďarského fusion a jazzrocku, a to bez přehánění) a 24. listopadu další megakoncert - Bill Evans / M. Patches Stewart / AMC Trio - držitel Grammy a pravá ruka Milese Davise na klubovém podiu.

Koncert Mina Agossi Quartet začíná dnes v klubu Highway 61 od 20 hodin (nekuřácký večer)! Vstupenky v ceně 200 korun jsou v prodeji v klubu Highway 61 a v síti www.cbsystem.cz.

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.