pátek 13. prosince 2019 Lucie

Masopust se na Kaplicku neustále těší velké oblibě

V Kaplici a jejím okolí probíhá masopust tradičně v režii dobrovolných hasičů ze Žďáru a Hubenova už několik desítek let. Koledníci však krom Kaplice, kde se masopust letos konal podesáté, obcházejí další okolní vesnice jako Žďár, Pořešínec, Pořešín, Hubenov, Raveň či Rejty. Večer se pak koleda vrací zpátky do města, kde se pořádá věneček.

Mrazivé sobotní dopoledne nepřilákalo na kaplické náměstí tolik lidí jako minulý rok, ale ti, kteří přišli, toho jistě nelitovali. Horká polévka zahřála nejenom v žaludku. Nechyběl teplý čaj, grog a stánek, kde se daly koupit zabijačkové dobroty. Lidová zabijačka probíhala přímo před očima příchozích, ale z té nebylo možné ochutnat ani ždibec.

„Podle nové vyhlášky Evropské unie se z hygienických důvodů nesmí potraviny zpracovávané na veřejnosti prodávat. Proto bylo možné se jenom dívat, jak taková tradiční zabijačka dřív probíhala. Lidé však měli možnost koupit si tyto laskominy od místního řezníka, který měl stánek hned vedle,“ řekl jeden z pořadatelů Stanislav Trs.

Koledníci již desátým rokem žádali starostu města o povolení k provádění masopustní koledy a kolem desáté hodiny vyrazili po dalších vesnicích. „Je to velmi náročné. Scházíme se již ráno v šest hodin. V devět se pak jde na náměstí v Kaplici, kde se dělají kolečka lidem, kteří si je vyžádají, a pak odjíždíme do dalších vesnic. Večer pak končíme ve Slovanském domě věnečkem a zastřelením Masopusta. V neděli dopoledne se musíme opět sejít v kulturním domě, abychom uklidili to, co jsme si roztahali,“ řekl Budějcké Drbně Pavel Štika, který za masku při masopustu chodí již od dětství.

To, že je masopust v Kaplici oblíbenou tradicí a těší se i váženosti mezi lidmi, dokládají slova koledníka Radka Tomáše: „Jako malému klukovi se mi tato veselá tradice líbila a každý rok jsem se na ni těšil. Chodili jsme pravidelně za maškary, a když jsem v sedmnácti dostal příležitost dělat koledníka, neváhal jsem. Letos už dělám kolečka patnáctým rokem a jsem rád, že i mladé rodiny, které se stěhují na vesnice, pokračují v držení této tradice. Málokdy se stane, že nám lidé neotevřou. Je příjemné vidět zaplněné náměstí a večer i sál. Máme z toho všichni velkou radost, protože masopust se dělá pro lidi a děti, ne pro nás koledníky.“

Masopust na Kaplicku

úterý, 10. února 2015, 18:15

Je třeba se pořádně posilnit na další cestu
Přímo na náměstí probíhala ukázka lidové zabijačky

Štítky masopust, masopustní veselí, masopustní rej, Jihočeský kraj, Kaplice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.