Počasí dnes0 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 7. prosince 2023  |  Svátek má Ambrož
Bez reklam

Pozvánka do kina - GENERACE SINGLES

Drbnička zve všechny příznivce dokumentárních filmů na nový celovečerní dokument Generace Singles režisérky Jany Počtové (mj.spolupráce s ČT na cyklech Příběhy slavných, Cestománie, Na cestě, Generace 0), který bude mít premiéru v budějckém Cinestaru 15.8. v 19.00 hod. Premiéry filmu se za tvůrce filmu osobně zúčastní režisérka Jana Počtová, producent Filip Čermák a jeden z hrdinů snímku Jiří Vaněk. Více o filmu i režisérce se dozvíte v následujících řádcích. Věříme, že se po jejich přečtení spoustu z našich čtenářů na dokument vypraví. A to nejenom proto, že se mnohých z nás osobně dotýká....

Dokumentární film Generace Singles vstoupil do kin 14. července 2011. Filmová režisérka Jana Počtová se ve svém novém snímku věnuje tématu tzv. singles – svobodných, ekonomicky nezávislých a nezadaných lidí. Film přináší výpovědi šesti hrdinů,  které  sledovala po dobu jednoho roku. Snaží se přijít na to, kdo jsou singles, jak žijí, proč jsou bez partnera, zda ho hledají nebo už rezignovali. Výpovědi jsou upřímné. Vypráví o promarněných šancích na život ve dvou, o strachu z neúprosně utíkajícího času, o sexu a intimitě, o stále se tenčící nabídce potenciálních partnerů a také o tlaku rodičů a okolí, aby si už konečně někoho našli.... Není na čase zauvažovat, zda jsou dlouhodobé vztahy přežitkem nebo těžce dosažitelným ideálem? A jak současný svět ovlivňuje naše vztahy? Kam zmizel strach ze samoty? Tento zábavný a dynamicky pojatý film se totiž týká už  téměř 30 % naší populace…

Synopse filmu Generace Singles

Čeština pro ně nemá přiléhavý výraz, a tak se jim říká Singles – v angličtině svobodní, nezadaní, ale také jednotliví, sami. Říká se, že tito singles jedinci obvykle bydlí ve velkých městech a kariéra je pro nědůležitější než zakládání rodiny, než pevný vztah. Zkreslený pohled většiny „zadané“ populace. Dnes již toto označení neplatí. Singles lidé už zdaleka nejsou jen ti, kteří si to dali jako svůj životní cíl. Tento „problém“ se  začíná pomalu týkat většiny z nás… Říká se, že lidé v současnosti touží stále více po svobodě, odmítají být uzavřeni do jasně definovaných rolí, sociálních pozic a očekávání. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita. Co všechno způsobuje, že se takto mladí lidé podivně rozhodnou? A je tomu opravdu tak? Není spíš problémem dneška, že lidé nemohou (ač by více než chtěli) někoho nalézt? Někoho, s kým stráví celý život, s kým založí rodinu, s kým si budou rozumět? A proč? Psychologické statě nám neustále opakují, že: „Kromě nároků na partnera jejich šance na vztah snižuje i postupný úbytek vlastností, které navázání vztahu usnadňují. Nemusejí se ohlížet na partnery nebo děti, mohou se soustředit na kariéru a koníčky.“ Je tomu opravdu tak? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? Kam zmizel strach ze samoty? Proč to, co většina z nás považuje za zásadní a jedinečné, mizí?

 „Na základě portrétů několika lidí bych ráda otevřela téma Singles. Ráda bych vytvořila platformu pro diskuzi, ráda bych se zastavila a snažila se alespoň trochu porozumět tomu, co se kolem nás začíná dít,“ říká Jana Počtová.

Co o singles vypovídá statistika

Tvůrci filmu si nechali zpracovat data z dostupných demografických zdrojů a dalších výzkumů, aby získali co nejpřesnější a nejzajímavější informace o generaci singles v ČR.Výsledky potvrdily, že problematika singles není v současné době nepodstatnou záležitostí, týká se téměř čtvrtiny osob z věkové skupiny 25 - 39 let. Například ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel žije v dané věkové skupině 34 % lidí jako singles. Počátkem 90. let ve společnosti žilo 17 % svobodných mužů a 7 % svobodných žen. V roce 2008 to bylo 49 % mužů a 33 % žen. Stává se tradiční párový model soužití přežitkem? Proč? Prudce klesá počet sňatků a dětí narozených sezdaným párům. Blíží se konec tradičního modelu rodiny? Čísla tvrdí, že pravděpodobně ano.

Výsledky demografického výzkumu

Na začátku 90 let bylo ve věku 25 – 39 let 75 % můžu ženatých a 83 % žen vdaných. V roce 2008 je ženatých pouze44 % mužů a vdaných 55 % žen.

V roce 1990 byl průměrný věk prvního sňatku u mužů 24 let, u žen 21,4 let. V roce 2008 je průměrný věk u mužů 31,4 let a u žen 29 let.

V roce 1990 bylo uzavřeno téměř 91 tisíc sňatků (byl to poslední rok, kdy bylo možné využít novomanželskou půjčku). Od té doby počet sňatků klesal až na 52 tisíc v roce 2008.

Úroveň rozvodovosti od roku 1990 stoupla z 38 % na 50%. Dříve se rozvádělo každé třetí manželství, dnes každé druhé.

V roce 1990 se mimo manželství narodilo 9 % dětí. V roce 2008 se podíl dětí narozených mimo manželství zvýšil na 36 %.

Zdroj: Český statistický úřad

Další statistiky týkající se singles

Ve věkové skupině 25 – 39 let žije jako singles 29 % mužů a 20 % žen. (Zdroj: Gender and Generation Survey, 2008)

Ve velkých městech žije o 8 % více singles žen než singles mužů. (Zdroj: MEDIAN, MML –TGI,  2008)

Jedna třetina singles žije ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel. (Zdroj: MEDIAN, MML –TGI,  2008)

Mezi singles ženami je vyšší podíl  vysokoškolsky vzdělaných osob než mezi singles muži. (žen je 25 %, mužů 11 %.) (Zdroj: Gender and Generation Survey, 2008)

Déle než je obvyklá pracovní doba pracuje 34 % singles žen, ale jen 17 % žen zadaných. (Zdroj: Gender and Generation Survey, 2008)

Čtvrtina singles si život bez partnera zvolila sama, naopak tři čtvrtiny deklarují, že život jako single je pro ně důsledek různých životních událostí. (Zdroj: STEM/MARK, 2010)

40 % singles je spokojeno se svým životem bez partnera, 60 % singles naopak přiznává, že jim tato situace nevyhovuje. (Zdroj: STEM/MARK, 2010)

Více než polovina singles partnera hledá, ale nemůže najít toho pravého. (Zdroj: STEM/MARK, 2010)

O režisérce dokumentu Generace Singles Janě Počtové

Jana Počtová  studovala na Filozofické fakultě Katedru teorie a dějin dramatických umění a poté přešlana Filmovou a televizní akademii Múzických umění na Katedru dokumentární tvorby. Během studií absolvovala zahraniční stáž v Paříži na Université Paris 8.

Spolupracovala na několika filmových festivalech např. MFF Karlovy Vary, Jeden svět či Afo Olomouc. Spolupracovala s nadací  Člověk v tísni na filmových projektech s uprchlíky, na projektu o dcerách politických vězňů Dcery 50 let a dlouhodobě pracovala na projektu Česko-Německého fondu budoucnosti Živá paměť  pro německou vládu, kde sbírala výpovědi lidí nuceně nasazených za 2. svět.války a lidí, kteří přežili koncentrační tábory. S Českou televizí spolupracovala např. na cyklech: Příběhy slavných, Cestománie, Na cestě, Generace 0 či cyklu Vesnicopis, kterého je i spoluautorkou. Z její vlastní autorské tvorby je možné jmenovat např. filmy Eshq (dokumentární film z Afghánistánu, portrét 4 žen týkající se tématu lásky, partnerských vztahů, kulturních odlišností). Snímek byl uveden na MFF Jihlava v hlavní soutěži, MFF Jeden svět, Academia film Olomouc – Cena Nadace Marie a Josefa Hlávkových, Cena na festivalu dokumentárních filmů Na dotek, televizní premiéra v České televizi 1. září 2005) či divadelně- filmový projekt Vostodvacet ( 8 osob uzavřených na několik dnův malém prostoru, s úmyslem vytvořit si tvůrčí prostor... Uvedeno na MFF Jihlava v hlavní soutěži, MFF Jeden svět 2006, Academia film Olomouc) či poslední film Palác Akropolis (Sběrný dlouhometrážní dokument o multikulturním stánku Prahy). Tento rok dokončila další snímek Oči tygra o rómském boxerovi, několikanásobném mistrovi Československa, který na pražském Žižkově vede boxerský klub pro děti z ulice (slavnostní premiéra se uskutečnila na festivalu Jeden svět).

Tvůrci filmu Generace Singles:

Námět a režie: Jana Počtová

Kamera: Marek Janda, střih:  Pavel Hrdlička

Účinkují: Eva Adamusová, Zuzana Bednářová, Jan Horn, Jan Urich, Jiří Vaněk, Veronika Zemanová a Jana Počtová

Hudba: Tomáš Polák, MIG 21, Načeva, Opatroníž,  Xindl X  (píseň  Váhy složil přímo pro tento film)

Autor: Gabriela Zajícová

GENERACE SINGLES

Čtvrtek, 11. srpna 2011, 15:34

GENERACE SINGLES
GENERACE SINGLES

Štítky film, Jana Počtová, dokumentární film, Česká televize, svatba, Jiří Vaněk, Filip Čermák, Cinestar, Jeden svět, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pozvánka do kina - GENERACE SINGLES  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.