úterý 10. prosince 2019 Julie

RECENZE: Co jsme komu udělali? příjemně uvolní

Francouzská komedie, charismatický borec v hlavní roli, originální téma... Tato kombinace je zárukou úspěchu již po celá desetiletí! Francouzi jsou zkrátka šprýmaři, což dokazuje i nový snímek Co jsme komu udělali?, který v těchto dnech dorazil do kin. Připravte si kapesníčky a raději i náhradní spoďáry, Christian Clavier opět řádí!

Hlavní dějová linie skutečně nemá chybu a dává prostor k mnoha komickým situacím. Christian Clavier je konzervativní chlap, který sází na staré tradice. Má čtyři nádherné dcery, jež si představuje v náručí dobře zajištěných Francouzů. Klidně mohou být oškliví, na tom nezáleží... Jenomže jedna dcera si vezme muslima, druhá Žida a třetí Číňana.

Umíte si představit, jak to pak vypadá u takové běžné rodinné sešlosti. A to nemluvě o čtvrté dceři, kolem které se nakonec celý film motá. Ta se totiž rozhodne, že si vezme Afričana. A to je pro Claviera a jeho manželku konečná.

První polovina filmu je strhující. Slovní přestřelky mezi zeťáky a samotným tchánem jsou zábavné, mají tempo a člověk s radostí vzpomíná na všechny možné situační komedie s De Funésem. Že je film xenofobní, nebo rovnou rasistický? Tvůrci neberou ohledy na nikoho, stačí si vzpomenout na pošahaného kněze, který při zpovědi projíždí na svém tabletu internetové obchody. Agresivní humor ve stylu Borata ale nečekejte. Vše je podáváno s tradiční francouzskou noblesu...

Jestliže mluvím o strhující první polovině filmu, musím konstatovat, že v té druhé je evidentní, že dech začíná docházet. Je to paradox, protože v okamžiku, kdy na scénu nastupují rodiče z Afriky, to vypadá ještě na větší řežbu. Pan otec je totiž velmi svérázný a podstatně radikálnější než Clavier. Jeho postava přebírá hlavní roli a divácké nadšení je na maximu.

Tvůrci však nepochopitelně tahají za brzdu a místo, abychom se řítili do uchechtaného finále, připlazíme se ke klasickému romantickému happy endu. Neříkám, že bych čekal jiný konec, ale je škoda, že je pojat tak bezzubě a jemně. U jedné chlastačky se prostě všechno vyřeší a dva nesmiřitelní nepřátelé si padnou kolem krku. Jak jednoduché...

Ačkoliv jsem na začátku psal, že Christian Clavier opět řádí, je možné, že budete mít pocit nevyužitého potenciálu. Sám jsem čekal trošku víc, i když nemůžu říct, že by byl jeho výkon zklamáním. Jen není tak... ztřeštěný? Zkrátka a dobře, na Jacquouille zapomeňte.

Co jsme komu udělali? je určitě nadprůměrná komedie, na kterou doporučuji zajít. Je příjemná, úsměvná a nepamatuji si žádnou vyloženě trapnou situaci, kterých jsou dnešní mnohé hollywoodské komedie plné. V kině se smáli jak staří, tak i mladí, což je určitě dobrá vizitka. Do historie se však tento film určitě nezapíše. Na Blbce k večeři, Návštěvníky či třeba Oskara prostě nemá. Přesto, za jak dlouho myslíte, že vznikne americký remake?

A na závěr hláška, která mě nejvíc pobavila: „Proti Židům nic nemáme. Máme rádi de Funése.“ - „Co? On ale není Žid.“ - „Jakto? Rabín Jákob, ne?“

Foto: Arnaud Borrel

Budějcká Drbna dává filmu Co jsme komu udělali? 70 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Štítky co jsme komu udělali, clavier, komedie, cinestar

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.