Ještě do konce tohoto týdne budou moci Budějčáci obdivovat posed, který na začátku září vyrostl na náměstí Přemysla Otakara II. Minimální dům udivoval turisty, lákal šprýmaře a nechával dumat kolemjdoucí lid cestou do práce.
Minimální dům navrhli architekti studia Mjölk, který založili tři absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci - Jan Mach, Jan Vondrák a Pavel Nalezený.
Jejich existence je poměrně krátká, zato velice intenzivní. Vyhrávají mezinárodní prestižní soutěže, úspěšně realizují zajímavé projekty s citem pro materiál a interiérové řešení.
Pro Budějce připravili speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu - veřejný prostor. V minimálním domě na náměstí s podlahovou plochou 6,25 metru čtverečního se během měsíce vystřídali umělec Jiří Loskot, kunsthistorik Milan Kreuzzieger, herečka Karolína Baranová a kurátor výstavy Michal Škoda.
Budějcká Drbna pro vás obhlédla jak venkovní posed, tak i vnitřní expozici Week in self, která se nachází v Domě umění. Architekti si sem přestěhovali své kanceláře a vy jste je mohli sledovat přímo při práci.
A při té příležitosti jsme vyzpovídali jednoho z nich, Jana Vondráka.
Proč architekti z Liberce postavili dům v Budějcích?
„Michal Škoda nás pozval, abychom tady v galerii udělali výstavu. Posed jsme vymysleli jako doprovodný program, který tematicky navazuje na vystavované projekty.“
Nachází se minimální dům ještě v jiném městě nebo se někam přestěhuje?
„Snažíme se ho prodat.“ (směje se)
Lidé, co se v něm po týdnu střídali, se přihlásili sami a dobrovolně?
„Ne, to my jsme oslovili spektrum lidí, kteří nás zajímali.“
Budou názory od lidí, co v posedu bydleli, někde prezentovány?
„Je tam zápisník, kde si jeho obyvatelé nechávají vzkazy a zapisují zážitky.“
Proč jste dům umístili zrovna na náměstí?
„Náměstí vyhovovalo požadavku na veřejný prostor. Je to vlastně obecně nejveřejnější prostor, jaký může být.“ (směje se)
Dostaly se k vám již nějaké ohlasy na tento dům?
„Dům je velké lákadlo a na náměstí budí obrovský zájem. Spousta lidí se zastavuje a chce dovnitř alespoň nahlédnout, přespat nebo v noci rozkývat spícího obyvatele.“ (směje se)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.