sobota 21. května 2022 Monika

Kvůli počasí kůrovec na Šumavě hyne, napadají jej paraziti a plísně

Studené léto může pomoci Správě Národního parku Šumava v boji s kůrovcem, vedení správy zastavuje na několika místech kácení. Do konce týdne park vypracuje podrobný monitoring stavu kůrovce, pak se rozhodne o dalším postupu při zásahu, řekl agentuře ředitel parku Jan Stráský.

Terénní pracovníci správy parku pravidelně monitorují stav kůrovce a jeho napadení plísněmi a parazity. "Již na několika místech zaznamenali tak vysoké procento uhynutí kůrovce ve stromech, že vedení správy rozhodlo pro zastavení kácení. Odborní pracovníci Správy NP Šumava s náměstkem Jiřím Mánkem během středy zkontrolovali několik desítek stromů v několika lokalitách a jejich předpoklad poměrně vysoké parazitace se potvrdil," řekl Stráský.

„V případě, že je kůrovec v různých stádiích vývoje pod kůrou stromů usmrcen plísněmi, houbami či viry, pak z tohoto stromu nehrozí výlet kůrovce a napadení dalších stromů. V takovém případě je z pohledu ochrany lesa zbytečné strom kácet,“ popisuje náměstek Správy NP Šumava Jiří Mánek. "V praxi to znamená, že stromy, ve kterých larvy kůrovce jiný parazit usmrtil, už zachránit nejdou. Kůrovce se ale nemusí obávat stovky dalších stromů," dodává náměstek.

„Na základě středečního zjištění jsem do konce tohoto týdne nařídil udělat podrobný monitoring parazitace napadení kůrovce na několika stovkách stromů. Podle výsledku se v příštím týdnu rozhodneme v jakém rozsahu a kde budeme či nebudeme proti kůrovci zasahovat,“ rozhodl ředitel Stráský.

Stále se kácí na několika místech v lokalitě Na Ztraceném, na místě je ve čtvrtek asi 40 aktivistů snažících se kácení blokovat. "Čtyři lezci jsou od rána v korunách stromů na dvou plošinách z lanových sítí. Střety s místními odpůrci blokády jsme během čtvrtečního rána zatím nezaznamenali," sdělil Vratislav Vozník, mluvčí blokády.

Na místě je stále policie v počtu kolem 50 příslušníků. "Během středy jsme zadrželi 11 účastníků blokády. Platí stále stejný scénář, pokud aktivisté neuposlechnou výzev lesních strážců, policie či antikonfliktního týmu, z míst kácení, kam je přístup veřejnosti zakázán, je policisté vyvedou," řekla mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Autor: Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.