úterý 9. března 2021 Františka

Asociace krajů chce s ministrem Havlíčkem řešit mýtné

Asociace krajů požádá o schůzku s ministrem dopravy a průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO), aby s ním mohla probrat placení mýtného. Krajům vadí, že na některých silnicích prvních tříd se platí, zatímco na jiných ne. Jízdou po nezpoplatněných se tak některá auta placení vyhýbají. Asociace bude také žádat kompenzace za koronavirové dopady na veřejnou dopravu v krajích v loňském roce. Novinářům to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), předseda asociace.

Hejtmani dnes také souhlasili s tím, že se kraje připojí k požadavku Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR na kompenzační bonus za koronavirovou krizi. Podle asociace není možné, aby vláda řešila finanční náhrady pro podnikatele na úkor obcí a krajů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Asociace krajů Hana Brožková. Problému se bude ve středu věnovat Senát.

"Projednávali jsme, že v řadě krajů jsou úseky stejně jako u nás silnice I/20 a I/22, které jsou téměř souběžné, a na jedné mýto je a na druhé není. Domluvili jsme se, že se obrátíme na pana ministra Havlíčka a chceme s ním řešit, jestli by se ty věci neměly dát do jednotného gardu. Dál s ním chceme řešit úhrady ztrát, které vznikly (krajům) v rámci covidových opatření v drážní a autobusové veřejné dopravě," řekl Kuba.

Jihočeský kraj požádal již loni ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru 2020 na I/20, kde již mýtné nově platilo, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí.

Mýtné se od 1. ledna loňského rozšířilo na více než 900 kilometrů dálnic a silnic první třídy, což mělo podle státu zvýšit výnosy z mýta o 1,5 miliardy korun. Za rok 2019 stát na mýtu vybral 10,94 miliardy Kč, meziročně o 1,2 procenta víc.

Loni dopravci na mýtném zaplatili přes 11,5 miliardy korun. Meziročně to bylo o 5,24 procenta více. Výběry se tak zvýšily i přes koronavirovou krizi, která především na jaře utlumila provoz. K růstu přispělo zejména loňské rozšíření systému o 900 kilometrů dálnic a silnic. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky ČR, správa, automobilová, doprava, koronavirus, kraje, Asociace krajů, mýtné

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.