neděle 17. října 2021 Hedvika

Záleží mi na budoucnosti mých spoluobčanů, říká jihočeská volička z Berlína

Šestadvacetiletá Tereza Novotná pochází z Prachatic, letos se ale její volební lístek počítá do Ústeckého kraje. Právě tam totiž míří hlasy těch, kteří se účastní voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v zahraničí. Jihočeška odevzdala obálku na ambasádě v Berlíně.

Vyřídit si vše potřebné podle Terezy Novotné nebylo nijak složité. „Zažádala jsem si o voličský průkaz na městském úřadě, kde mám trvalé bydliště.
 Nebylo to nijak náročné, pokud to člověk nenechá na poslední chvíli, tak to není problém. Já jsem zašla na úřad osobně v první polovině srpna, když jsem byla u rodičů,“ vypráví. 

V Německu žije, protože tam nyní dokončuje magisterské studium. Svůj hlas proto odevzdala na ambasádě v Berlíně. „Ten průběh byl naprosto standardní, jako kdybych volila v jakékoliv jiné volební místnosti v ČR,“ usmívá se. 

O volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl v Berlíně poměrně velký zájem. Při první hodině od otevření místnosti tam dorazily desítky lidí. 

„Nevolím jen pro svou budoucnost“

Tereza Novotná neuvažovala nad tím, že by k volbám nešla. „Je to unikátní příležitost, jak vyjádřit svůj názor na to, kam by měla naše země v budoucnu směřovat. Kdo volit nechodí nikdy sice může být na politiky naštvaný nebo naštvaná, ale na druhou stranu nedělá ani nic pro to, aby se v naší zemi něco změnilo. Osobně volím nejen pro budoucnost svou a pro budoucnost mladých lidí, jako jsem já, ale záleží mi i na seniorech, dětech, maminkách samoživitelkách a tatíncích samoživitelích,“ uvažuje studentka.

Účast při volbách považuje za důležitou, i přestože dotyčný žije v zahraničí. „Mnoho lidí se domnívá, že ten, kdo žije v zahraničí a rozhodl se odejít, nemá co mluvit do české politiky. S tím nesouhlasím. Jsem Češka a chci na to být náležitě hrdá, v Čechách mám celou svou rodinu a záleží mi na tom, jak se budou mít. Záleží mi i na budoucnosti všech mých spoluobčanů, Česká republika je přece skvělá země a rozhodně nemá smysl na ni zanevřít,“ dodává Tereza Novotná na závěr. 

Ve zvláštních seznamech voličů, které vedou zastupitelské úřady, je přes 12 tisíc voličů. Další mohou volit na voličské průkazy, o které bylo nutné zažádat s předstihem. To udělalo celkem 2 418 občanů, což je o polovinu více než při posledních volbách. Nejvíce zapsaných voličů je na velvyslanectví v Londýně (1 137), Bruselu (864), Sydney (578), Bratislavě (556), Paříži (506)  New Yorku (414). V Česku mohou dnes lidé odevzdat svůj hlas do 14 hodin, pak se místnosti uzavřou a začne sčítání, které potrvá do večerních hodin. 

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto archiv Terezy Novotné

Štítky volby, poslanecká sněmovna, jihočeský kraj, hlasování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.