Počasí dnes28 °C, zítra23 °C
Pátek 21. června 2024  |  Svátek má Alois
Bez reklam

Vnitro při volbách zaznamenalo dezinformační aktivitu. Stojí za ní ruský Sputnik

V letošních prezidentských volbách ministerstvo vnitra zaznamenalo dezinformační aktivitu cizí moci, která měla poškodit pozdějšího vítěze Petra Pavla. Stojí za ní ruské propagandistické médium Sputnik a jeho telegramový účet neČT24. V analýze k prezidentským volbám to uvedlo Centrum proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra (CHH). Dezinformátoři podle centra útočili zejména na Danuši Nerudovou, Pavla a Andreje Babiše, na předsedu hnutí ANO útoky časem vymizely.

Centrum, které se věnuje hybridním hrozbám ve vnitřní bezpečnosti státu, monitorovalo dezinformační weby a účty na sociálních sítích od listopadu, kdy se uzavírala možnost podat kandidaturu, do vyhlášení výsledků voleb. Volební téma na nich dominovalo od týdne, který předcházel prvnímu kolu prezidentské volby. Produkce se věnovala legitimitě voleb, útokům na některé kandidáty a propagaci dalších uchazečů o post prezidenta. "Lze konstatovat, že na počátku monitorovaného období dominovaly texty útočící na volby jako takové, ovšem v průběhu tohoto období začaly převažovat texty pozitivně či negativně spjaté s jednotlivými kandidáty," uvedlo centrum.

Od Zítka k Peterkové

Při zpochybňování legitimity voleb dezinformátoři útočili hlavně na ministerstvo vnitra v souvislosti s registrací kandidátů, a to zejména v souvislosti s odmítnutím kandidatury Pavla Zítka, který úřadu dodal nedostatečný počet petičních podpisů. K Zítkovi se přidala podle centra také Jana Peterková, společně šířili myšlenky z dezinformačního webu Aeronet, podle kterého volby nebyly legitimní, neboť petiční archy kandidátů pro ministerstvo vnitra údajně ověřovala zahraniční firma Hewlett-Packard vybraná v rozporu se zákonem a bez řádného výběrového řízení. "Druhá rovina tohoto tématu nelegitimních voleb se sestávala z tvrzení, že volbami je z vnějšku manipulováno, přičemž hlavními viníky měla být média, průzkumy veřejného mínění, soudy, případně nadnárodní tajné organizace," poznamenalo CHH.

Před prvním kolem podle CHH útočili dezinformátoři hlavně na Nerudovou, dále na Pavla a Babiše, další kandidáti čelili útokům okrajově. Proti Babišovi pak útoky vymizely, naopak vůči Pavlovi se po prvním kole vzedmula plošná a masivní vlna online útoků, uvedlo centrum.

Nový účet ruského propagandistického média Sputnik

"V tomto kontextu pak stojí za zmínku, že se před konáním druhého kola voleb objevilo hojně sdílené a manipulativně sestříhané video, na kterém Pavel zdánlivě prohlašuje, že ČR musí vstoupit do války s Ruskou federací, ačkoliv toto reálně nikdy veřejně neprohlásil," napsalo CHH. Video podle něj nejspíš poprvé do digitálního prostoru nahrál telegramový účet neČT24, což je nový účet ruského propagandistického média Sputnik, které je na sankčním seznamu EU. "Lze tak konstatovat, že v rámci českých prezidentských voleb v roce 2023 byla zaznamenána dezinformační aktivita cizí moci, zaměřená na poškození jednoho z kandidátů," uvedlo centrum.

Zpočátku dezinformátoři vyjadřovali podporu prakticky výlučně Jaroslavu Baštovi (SPD), před prvním kolem ji od nich získal i Babiš. Hromadnou podporu, byť s výhradami, Babiš proti Pavlovi získal před druhým kolem. "Přičemž Babiš byl označován za 'menší zlo'," poznamenal CHH.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto redakce Drbny

Štítky Petr Pavel, Andrej Babiš, Ministerstvo vnitra České republiky, volby, prezidentské volby, Danuše Nerudová, Sputnik, ANO 2011, Jana Peterková, Evropská unie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Od začátku s Vrbětice upozorňuji že vrtěním vrtěticemi připomíná Glivice a zahájení 2 světové váky. Že ODS dona Pabla se zámečníkem na financích nevolilo ani 12% voličů,neTop ,vedenou' prodavačkou nemá hlasy voličů a mandát na sezení ve sněmovně s pobíráním násobků imaginárního průměrného platu opravdu pracujících lidí.Redlrakušan z Kolínska jako agent StB Mrázek se svojí černou vlajkou mezi státními na jejich omšelé budově kteří vykroužkováním udělali z pirátů páté kolo u vozu. U všech těchto jmenovaných jejích neuvěřitelná dětinská vyjádření všeználků. Do jejich senátu nevolilo ani 20% voličů přez mohutnou kampaň-vysledek ,práce'. Jejich prezidenta nevolilo 13% voličů Danusche, 42% voličů Babiše a 30% lidí kteří nechodí k volbám vybírat lépe převlečeného soudruha soukmenovce už od rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci rozdělili Československo zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, písně Karel Kryl Demokracie, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Klus Pánubohu do oken, Mám jednu ruku dlouhou, Sami, Nightwork píseň pro obyvatele města Prahy, Pokáč Sexuální násilí. O jejich dnešní vàlce Prof John J Mearsheimer university Chicago na YT Matěj Gottwald české titulky, film Už je zase tady'o nesmrtelnosti'mafie která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám prostřednictvím bílých koňů, loutek, komediantů, válečných trpaslíků, kudlanek, trubců neschopných něco skutečně dělat pro obyvatele země kde žijí jak vidíme i u nás.Film Planeta opic, Pošťák, Doktor divnoláska, Hlava 22, Schindlerův seznam, Musíme si pomáhat. Četa, Forest Gump-Vietnam. Obchodník se smrtí, Soukromá válka pana Wilsona, Vlk z Wall Streetu, Kmotr, Erin Brockovich, Někdo to rád horké, vše o mafii. Citát mužíka s pseudonymem rotschild 1763:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde. Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání. Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům... A pořád žádné rublíky...

Úterý, 14. února 2023, 13:01Odpovědět

Vnitro při volbách zaznamenalo dezinformační aktivitu. Stojí za ní ruský Sputnik  |  Politika  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.