České Budějovice chtějí v nejbližší době připravit výstavbu nových parkovacích míst, které by pomohly řešit jejich dlouhodobý nedostatek, zejména pak v centru a jeho okolí. Vyplývá to z ankety lídrů potenciálně nejsilnějších stran před říjnovými komunálními volbami.
Lídři celkem našli shodu v otázce hazardu. Většina z oslovených je pro omezování těchto aktivit na území města. Podobně se shodli také v případě městské hromadné dopravy. Myšlenka zrušení jízdného v linkách autobusů a trolejbusů u nich nenašla podporu.
1. Jaký projekt by měl být investiční prioritou města v nadcházejícím volebním období a jak by měl být financován?
Jiří Svoboda (ANO): „Prioritou by měly být investice do budování nedostatkových parkovacích ploch, opravy komunikací, do školství a zajistit dostatečnou kapacitu škol, cyklostezek, sídlišť a okrajových částí města.“
Miroslav Joch (ČSSD): „Pokud chceme zajistit lepší dopravní situaci ve městě, musíme počítat i s finanční podporou ŘSD při přípravách a samotné realizaci klíčových dopravních staveb jako je dálnice D3 či severní spojka.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Městu chybí zejména strategický plán, koncept rozvoje. Z toho lze teprve odvodit, co je nejdůležitější investice. Obecně a dlouhodobě můžeme mluvit o školství a dopravě.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Jsem pragmatik a politická zkušenost mi říká, mluv s lidmi otevřeně a neslibuj. Věřím, že mne chápou. Na to, co je nyní potřeba udělat, je třeba během nejbližších let zajistit finanční zdroje na úrovni sedm až deset miliard korun.“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „Pokud jde o dopravu, tak propojení ulic Milady Horákové a Strakonické financované společně s krajem. Ve společenské vybavenosti pak obnova kulturního domu Slavia a výstavba všesportovní haly financované s využitím europeněz.“
Michal Šebek (ODS): „Pro nás jsou to jednoznačně všechny projekty spojené s dopravou a jejím řešením. Pod tím myslíme silnice, obchvaty, tangenty, parkovací domy, cyklostezky.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Je potřeba dokončit zanádražní komunikaci, kterou spolufinancuje kraj. Další důležité investice, na které bude pravděpodobně možné získat dotace, jsou výstavba odstavných parkovišť a naváděcího parkovacího systému.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Rekonstrukce kulturního domu Vltava na víceúčelový komplex pro celou oblast sídliště Vltava, Šumava a Máj. Vybudování veřejných parkovacích domů a dobudování vnitřního okruhu.“
2. Jste pro transparentní zveřejňování informací o veřejné zprávě - smluv, výběrových řízení, objednávek, faktur - na internetu, například na webových stránkách města či Portálu veřejné správy?
Jiří Svoboda (ANO): „Jednoznačně ano. Jde o veřejné prostředky a veřejnost, obyvatelé města a voliči mají plné právo mít veškeré informace. Je to i jedna z cest zamezujících klientelismu a korupci.“
Miroslav Joch (ČSSD): „Je třeba být vůči veřejnosti co nejotevřenější, což zahrnuje i zveřejňování smluv či výsledků výběrových řízení na webových stránkách města. Naše město to už ale dělá.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Ano, jsme pro transparentní zveřejňování informací, tak jak to současná legislativa umožňuje a co je reálně možné zveřejnit.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Občané se chtějí více podílet na rozhodování o městě, vědět dopředu, co se připravuje, kolik by to mělo stát a jaký to bude mít vliv na jejich život. Proto KSČM chce zvýraznit a rozšířit činnost územních komisí.“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „My už je zveřejňujeme. Od 1. ledna 2011 jsou na městském webu všechny smlouvy a také pravidla pro podávání a hodnocení žádostí o finanční podpory ze strany města.“
Michal Šebek (ODS): „Ano, jsou to peníze občanů. Je třeba však přitom respektovat zákony a práva smluvních protistran.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Rozhodně pro.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Veškeré konání musí být pod veřejnou kontrolou, takže jsem pro. Je však třeba podotknout, že ani zveřejňování informací není všelék proti korupci.“
3. Jste pro vyhlášku omezující hazard na území města, která by zakázala či dramaticky omezila provozování výherních automatů a kasin?
Jiří Svoboda (ANO): „Jsme pro smysluplné omezení hazardu ve městě.“
Miroslav Joch (ČSSD): „Vyhláška už byla přijata a je zbytečné ji znovu revidovat. Na druhou stranu si nelze myslet, že přijetím vyhlášky hazard z města vymizí jako mávnutím kouzelného proutku.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Ano, i když osobně si myslím, že pouze vyhláška je málo. Jde o celospolečenský jev a pouze jen restriktivní omezování nebo zákazy celou věc neřeší.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Hazard je pro společnost stejně škodlivý jako drogy. Proč má mít právě toto podnikání výhodnější podmínky, proti živnostníkům, středním a malým podnikům, kde zaměstnáváme lidi a posilujeme rozpočet státu a obcí?“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „Už ji máme od roku 2011. Je to plošný zákaz na celém území města, vše by mělo zmizet do konce roku 2015.“
Michal Šebek (ODS): „Na okrajových částech města mimo dosah školských zařízení, veřejných společných prostor, centra nebo sídlišť mi nevadí žádné kasino nebo výherní automat. Nejsem pro omezování práv jakýchkoliv občanů.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Rozhodně pro.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Určitě souhlasíme s omezováním hazardu na území města. Pokud omezíme hazard, sníží se i na to navázaná kriminalita.“
4. Vyhovuje vám současný stav financování MHD? Nebo uvažujete o jeho zvýšení, snížení nebo dokonce o úplném zrušení jízdného?
Jiří Svoboda (ANO): „Zrušení jízdného by byl revoluční krok, ale za současné situace pro to nevidíme prostor. Pokud budoucí radnice dokáže hospodařit efektivněji, dalo by se o této problematice jednat.“
Miroslav Joch (ČSSD): „Cenová politika MHD je při srovnávání s ostatními městy nastavena velmi vstřícně. Navíc jsem přesvědčen, že každá, a to i veřejná služba, má mít svou cenu.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Preferujeme maximální využití MHD. Chceme usilovat o zařazení MHD pod režim základní dopravní obslužnosti a tedy získání dotace na tuto službu.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Výtěžnost z jízdného je jen menší částí ze skoro dvousetmilionové roční dotace města pro MHD. Další zvýšení jízdného při současné kupní síle obyvatel by bylo jen kontraproduktivní.“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „O změnách v jízdném v MHD neuvažujeme.“
Michal Šebek (ODS): „V našem volebním programu najdete závazek ohledně snížení finančních prostředků poskytovaných z městského rozpočtu do dopravního podniku. V tuto chvíli neuvažujeme o jakémkoliv navýšení ceny jízdného.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Musím říci, že nevyhovuje. Je však všeobecně problém s financemi městských rozpočtů a je jen otázka, jak se s tím vyrovnat. Vidím cestu v rozšiřování dalších činností dopravního podniku, což se nám daří.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Do dopravního podniku dnes tečou peníze vybrané z parkování. Ty ale musí sloužit na budování nových parkovacích kapacit, jinak to ztrácí logiku.“
5. Jak byste řešili nedostatek parkovacích míst v centru města a jeho blízkém okolí?
Jiří Svoboda (ANO): „Řešením mohou být záchytná parkoviště typu P+R navázaná na fungující systém MHD. Další součástí řešení je vyhledávání lokalit v pochozí vzdálenosti od centra města.“
Miroslav Joch (ČSSD): „V současné době se připravuje systém záchytných parkovišť. Zároveň je třeba zvážit, zda by město nemělo ve střednědobém výhledu zvažovat vlastní investici do vybudování parkovacího domu.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Budováním záchytných parkovišť, v integrovaném dopravním systému a v komplexním řešení dopravní situace ve městě. Existuje možnost se například vrátit k tématu rozšíření kapacity parkoviště na Senovážném náměstí.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Řešením nejsou vysoké poplatky, parkovací karty či zóny, když nemáte kde zaparkovat. Musíme jako město podpořit investory, kteří budou stavět podzemní i nadzemní parkovací objekty.“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „V ledu 2015 bude zprovozněn parkovací dům Goethova – F. A. Gerstnera, ve kterém bude mimo jiné 200 veřejných parkovacích míst. Nově chceme zadat studii na stavbu podzemního parkoviště na Senovážném náměstí.“
Michal Šebek (ODS): „V žádném případě ne tím, jak zamýšlí současná radnice, a to rozšířením parkovacích zón. Řešení vidíme přes parkovací domy, zvýšení zájmů motoristů ke krátkodobému stání a efektivní využití současných parkovacích míst.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Vytvořit můžeme odstavná parkoviště s napojením na MHD a vytvoření smíšených parkovacích zón tak, aby místní mohli zaparkovat a obchodníci nepřišli o své zákazníky.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Výstavbou parkovacích kapacit z prostředků vybraných za parkování. Vymezení zón jen odsune problém do jiných částí města.“
6. Magistrát dlouhodobě výrazně nepodporuje profesionální sport v kategorii dospělých. Pokračovali byste v této strategii, nebo si myslíte, že by město mělo směřovat více financí do sportu?
Jiří Svoboda (ANO): „V Českých Budějovicích je málo příležitostí vidět sportovní utkání nejvyšších soutěží. To bychom rádi změnili. Z rozpočtu města jde na sport 16,5 milionu korun, a to do více než 100 oddílů. Naší snahou bude tuto částku zvýšit.“
Miroslav Joch (ČSSD): „Vůbec si nemyslím, že by město nepodporovalo profesionální sport. Za podporu města je ale také potřeba považovat i rekonstrukce a správu sportovišť, jejich výhodný pronájem nebo pronájem reklamních ploch městu.“
Radek Mach (KDU-ČSL): „Nejsme zastánci zásadní finanční podpory vrcholového sportu z městského rozpočtu. Chceme sport podporovat rozšiřováním nabídky sportovišť, finanční podporou mládežnického sportu a akcím určeným široké veřejnosti.“
Ivan Nadberežný (KSČM): „Město pro profesionální sport vlastní a provozuje čtyři velké areály a objekty, starají se o ně desítky lidí a provozní náklady činí kolem 60 milionů korun ročně.“
Juraj Thoma (Občané pro Budějovice): „Město vrcholový sport podporuje. Všechny profesionální kluby hrají na městských sportovištích, do kterých investuje pouze město a to je i udržuje. Navíc všechny vrcholové sporty mají v těchto areálech velice výhodné nájemní podmínky.“
Michal Šebek (ODS): „Jsem jednoznačně pro to, aby se město více přihlásilo, a to i finančně, k vytváření podmínek pro sport jak mládežnický, tak vrcholový.“
Slavoj Dolejš (TOP 09): „Pro nás je důležité investovat do dětí a mládeže než do dospělých profesionálních sportovců.“
Walter Matlášek (Úsvit): „Město by hlavně mělo podporovat sportování mládeže, a to na městských a školských sportovních zařízeních.“
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.