Počasí dnes20 °C, zítra19 °C
Sobota 11. května 2024  |  Svátek má Svatava
Bez reklam

Primátor ocenil významné budějcké osobnosti. Je mezi nimi například Karel Roden či Vendula Matějů

Devět osobností ocenil v pondělí 14. prosince budějcký primátor Jiří Svoboda. Celkem rozdal tři medaile Za statečnost a šest medailí Za zásluhy.

Za statečnost byli oceněni: Roman Jelínek, Petr Špánik a Vendula Matějů. Oba muži jsou městskými strážníky. Společně zachránili život šestašedesátiletému muži. „Dne 9. září 2015 v době výkonu služby řešili dopravní přestupek v Nádražní ulici. Kolemjdoucí je upozornil, že v protější ulici leží muž, který se nehýbe. Strážníci okamžitě na místo přiběhli. Bezvládné tělo začali resuscitovat, čímž se podařilo obnovit jeho základní životní funkce. Podle slov zdravotníků z přivolané zdravotnické záchranné služby muž přežil právě díky tomuto včasnému
a duchapřítomnému zásahu. Zachráněný šestašedesátiletý muž přišel strážníkům po zotavení osobně poděkovat,“
uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Jaké to je, zachránit život, ví už i Vendula Matějů, která je tiskovou mluvčí jihočeských hasičů. „Když přišla 27. dubna 2015 domů, zaslechla zoufalé volání sousedky o pomoc. Společně se svým přítelem začali devětačtyřicetiletého souseda a zároveň kamaráda oživovat. Ukázalo se, že muž měl těžký infarkt a přežil právě díky bezprostřední a pohotové reakci. Jeho udržování při životě trvalo až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Za svůj příkladný čin si Vendula Matějů přivezla z Trojského zámku v Praze čestnou plaketu Hasičského záchranného sboru za záchranu života.“

Za zásluhy byli oceněni: Jiří Divíšek, Ladislav Havel, Jaroslav Martínek, Karel Roden, Hana Tvrská a Pavel Šporcl.

Jiří Divíšek se velkou měrou podílel na krocích směřující ke vzniku Jihočeské univerzity. „V odborné činnosti se dlouhodobě zabýval didaktikou matematiky, je spoluautorem několika učebnic pro základní školu a učebnice didaktiky pro studium učitelství. Po zákonném zřízení univerzity v roce 1991 byl zvolen jejím prvním rektorem. Ještě předtím, už v roce 1989, se stal prvním porevolučním děkanem pedagogické fakulty. Jeho činnost vedla nejen k zapojení pedagogické a agronomické fakulty do struktury Jihočeské univerzity, ale i k úzké spolupráci univerzity s biologickými ústavy Akademie věd ČR, ke zřízení biologické, teologické a zdravotně sociální fakulty, dále pak i k otevření dislokovaných pracovišť a připojení výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického do struktury univerzity. Po skončení svého funkčního období vykonával funkci prorektora pro pedagogickou činnost.“

Ladislav Havel je známý houslový pedagog a hudební skladatel. Učit začal již v 15 letech! „Aby pomohl mamince, protože otec byl za 2. světové války nuceně nasazen v Německu a rodina měla problémy. Havel poté složil státní zkoušku pro učitele hudby, vojnu absolvoval jako houslista Filharmonického orchestru Armádního uměleckého sboru. Napsal stovky písní a až do roku 1996 se věnoval žákům v umělecké škole. Hudebně jich vzdělal stovky, přes padesát z nich pokračovalo ve studiích na konzervatoři a hudbě se věnují profesionálně, někteří působí v Americe, Kanadě, Anglii, Kolumbii, Skotsku, Německu i v Dánsku. Mezi jeho nejznámější žáky patří Pavel Šporcl, Luděk Volek, Otakar Hořejší, Václav Bohoněk, Zdeněk Haloun či Marta Líbalová.“

Jaroslav Martínek pracoval jako aranžér, návrhář a reklamní grafik. „V rámci své profese se účastnil světové výstavy v Bruselu v roce 1958 a mnoha dalších zahraničních výstav a veletrhů. Věnoval se širokému spektru kreseb od figurální přes malování květin, krajin, zvířat, motýlů, portrétů až po zobrazení měst a historických objektů. Zabýval se studiem různých stylů, ve své práci používal hlavně akvarelu, olejomalby, ale také pastel a perokresby. Maloval rád staré části historických měst, například Českých Budějovic, Českého Krumlova, Prachatic, Slavonic, ale také Pasova a Schärdingu. Letos k 750. výročí založení Českých Budějovic byla vydaná výroční známka Milana Bindera, jejíž předlohou byly právě kresby Jaroslava Martínka.“

Herce Karla Rodena netřeba blíže představit. Legenda českého filmu, která excelovala ve snímcích jako Hlídač č. 47, Oběti a vrazi či Čas sluhů. Jako jeden z mála českých herců se propracoval až do Hollywoodu, kde hrál po boku například Roberta De Nira. „Uznávaným herci byl jeho otec i děda. Po absolvování studia na DAMU hrál v několika divadelních souborech, mezi jinými i v Národním divadle. Zkušenosti získával také ve Velké Británii. Několikrát byl nominován na prestižní cenu Alfreda Radoka a v roce 1999 ji za roli Bruna ve hře Velký paroháč získal.“

Hana Tvrská je pamětnicí na události spojené s holocaustem. „Bylo jí pouhých 14 let, když byla 18. dubna 1942 společně s dalšími 910 Židy na základě povolávacího rozkazu transportována do koncentračního tábora v Terezíně. Od této chvíle už neměla jméno, ale pouze číslo Akb 385. V Terezíně byla do prosince 1943, poté byla deportována v dobytčích vagonech na východ. Konečnou stanicí byla Osvětim. Z čísla Akb 385 se stala číslem 73 685. V osvětimském pekle zažila i doktora Josefa Mengeleho. Podle jejích slov byl nejhorší pohled na kouř stoupající z komínů plynových komor. V dubnu 1945 byla Hana transportována do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde zázrakem přežila epidemii tyfu. Z 67 členů své rodiny se dočkala konce druhé světové války jen paní Hana s maminkou. Domů se vrátila v červnu 1945 s váhou 34 kilogramů v necelých 18 letech. Tuto bolestnou zkušenost se dlouhodobě snaží předávat současným generacím, beseduje s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto.“

Světoznámý houslista Pavel Šporcl se hře na svůj hudební nástroj věnuje již od pěti let. „Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU. V letech 1991–96 studoval v Americe. Je nositelem významných cen, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců a orchestrů. Jeho repertoár zahrnuje 40 houslových koncertů, mnoho sonát, komorních a virtuózních děl. Často také vystupuje na koncertech pro školy, které mají mimořádný ohlas. Od roku 2011 se věnuje pedagogické činnosti. Od roku 2014 je členem poroty prestižní mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací  a neziskových organizací. Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.“

 

Štítky Karel Roden, Jiří Svoboda, Pavel Šporcl, Ladislav Havel, Jaroslav Martínek, univerzita, herec, druhá světová válka, studium, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Německo, rodina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Primátor ocenil významné budějcké osobnosti. Je mezi nimi například Karel Roden či Vendula Matějů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.