Unikátní mezinárodní výstava mečíků, která se po dvou letech opět vrátila díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín do Neznašova na Českobudějovicku, byla znovu velkým návštěvnickým hitem. Tisícovka exemplářů různých odrůd gladiol z USA, Kanady, České republiky, Slovenska, Litvy, Moldávie, Ruska a Holandska, doslova proměnila zdejší kulturní dům v kvetoucí zahradu.
Dvoudenní akci uspořádal ve dnech 27. a 28. srpna Obecní úřad Všemyslice se sídlem v Neznašově spolu se specializovanou organizací Gladiris ČZS a Skupinou ČEZ v rámci projektu Oranžový rok v okolí Jaderné elektrárny Temelín.
„Premiéra výstavy měla před dvěma roky obrovský úspěch a tak jsme se ji spolu s elektrárnou rozhodli zopakovat. Ohlasy máme vynikající, takže předpokládáme opět vysokou návštěvnost,“ uvedl starosta Všemyslic Karel Tůma.
Magickým číslem výstavy, jejímž garantem je uznávaný pěstitel gladiol a místopředseda Gladirisu Dušan Slošiar z Neznašova, se zcela neplánovaně stala tisícovka. Přibližně tolik odrůd mečíků přivezli k temelínské elektrárně vystavovatelé, přibližně tolik lidí navštívilo první ročník výstavy v roce 2014 a zhruba tolik obyvatel mají Všemyslice spolu se svými místními částmi, Neznašovem, Slavěticemi, Všetčí a Bohunicemi.
Letos zde prezentovalo své květiny dvaadvacet pěstitelů z České republiky, Slovenska a Polska. Hlavní cenu Grand Champion, pohár ředitele Jaderné elektrárny Temelín, si odvezl Petr Šmída z Přepych u Opočna s odrůdou Aaralyn.
„Touto výstavou jsem nadšený. Velice si cením pozvání sem, a pokud budu mít možnost, určitě se znovu rád vrátím. Viditelná je zde podpora zdejší jaderné elektrárny, díky níž lze uspořádat i v tak malé obci výstavu evropského formátu,“ konstatoval Šmída.
Nejmladším z účastníků byl právě čerstvý absolvent deváté třídy základní školy Tomáš Pápaj z Horné Královej u Nitry. „Jsem rád, že jsem mohl přijet sem, protože jedinou letošní výstavu na Slovensku jsem nestihl a tato má opravdu vynikající úroveň,“ řekl mladík, který v září zahajuje studium zahradnictví. Na jeho políčku již dnes roste více než tři sta mečíků a podle svých starších kolegů je velmi nadějnou a perspektivní posilou Gladirisu.
Organizace Gladiris sdružuje již 40 let amatérské i profesionální šlechtitele mečíků, kteří kříží holandské odrůdy s americkými. Jedním z nich je právě neznašovský Dušan Slošiar.
„Česká republika a Slovensko jsou dnes uznávanými světovými velmocemi v šlechtění a pěstování gladiol. Výpěstky našich šlechtitelů jsou natolik ceněné, že je nakupují velké americké firmy pro vlastní trh. S tamními pěstiteli už dlouhodobě velmi úzce spolupracujeme a pravidelně se setkáváme jak u nás, tak ve Spojených státech,“ zdůraznil Slošiar.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.