Českokrumlovské oslavy Dne vítězství přinesly i letos netradiční podívanou, letoun Supermarine Spitfire Mk.IXc obsadil náměstí Svornosti a nestačil odbavovat obdivovatele, kterým vůbec nevadilo, že se jednalo o maketu. Naopak víc než pravý, je nový slavnostní prapor, který město Český Krumlov v rámci oslav osvobození věnoval elitním jihočeským policistům Zásahové jednotky Policie České republiky.
Pozvání do Českého Krumlova na oslavy osvobození přijal zástupce americké ambasády podplukovník Michael Cushwa, vedoucí Kanceláře pro obrannou spolupráci, plukovník Antonín Genser, náčelník štábu Velitelství pozemních sil Armády České republiky, plukovník Luděk Procházka, ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, senátor Parlamentu České republiky Tomáš Jirsa a další představitelé státní správy, zástupci bezpečnostních složek a další význační hosté. Kladením věnců k pamětní desce na hotelu Old Inn vzdali hold vojákům 26. pěší divize Armády USA, kteří na začátku května 1945 vítězně vstoupili do Českého Krumlova. Květiny u pamětní desky v podloubí radnice zase připomněly československé válečné letce z českokrumlovského regionu.
Podplukovník Michael Cushwa připomněl důležitost základních principů svobody a demokracie: „Je třeba, aby si každý z nás, bez ohledu na svůj původ a osobní historii neustále připomínal a vážil základních hodnot života a základních lidských práv. Nyní, po 72 letech od konce druhé války se může zdát, že už není třeba tak bedlivě dohlížet na ochranu našich svobod, neměli bychom však začít být lhostejní, na paměti bychom měli mít mnohé příklady z minulosti i ze současnosti, které ukazují, jak lehce lze o těžce vydobytou svobodu přijít.“
Součástí ceremonie bylo předání slavnostního praporu, který město Český Krumlov věnovalo Zásahové jednotce Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, která od roku 2013 sídlí v Českém Krumlově. „Děkuji mnohokrát městu Český Krumlov a jeho starostovi za perfektní spolupráci a za věnování slavnostního praporu zásahové jednotce,“ řekl k daru Luděk Procházka, ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.
Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje byla založena na počátku roku 1991 jako reakce na nárůst závažné trestné činnosti po roce 1989. Od svého založení jednotka provedla stovky zákroků proti nebezpečným a ozbrojeným pachatelům, od loupeží a vydírání, přes vraždy až po trestnou činnost v oblasti výroby a distribuce drog. Příslušníci zásahové jednotky jsou dokonale vycvičení a fyzicky a psychicky připravení. Vedle základních členů týmu bojovníků v jednotce proti zlu také bojují odstřelovači, potápěči, pyrotechnici a další specialisté.
Při předání praporu požehnal českokrumlovský prelát Václav Pícha: „Bojový prapor je symbolem vojenské cti a statečnosti. Připomíná povinnost sloužit vlasti a bránit naše občany proti jejich napadení. Tento prapor také symbolizuje konkrétní jednotku, která nabízí svou službu pro naši vlast, dokonce je připravena pro vlast a ochranu našich občanů položit i svůj život. V této chvíli rád jako českokrumlovský prelát, ale také jako člověk a občan našeho nádherného města chci vyslovit ocenění a poděkování za ochotu jednotky sloužit lidem a nasadit se pro naši ochranu.“
Na letošních oslavách osvobození opět nechyběla divácky oblíbená rekonstrukce bitvy o Český Krumlov za účasti pěchoty a dobových vozidel a zbraní.
„Letos jsme tu měli několik důležitých ‚poprvé‘. Poprvé jsem předával slavnostní zástavu Zásahové jednotce Policie ČR, jsem tomu opravdu rád, že ji máme na území města, a můžeme se tak cítit bezpečněji. A ‚poprvé‘ jsme také měli na náměstí Svornosti bojové letadlo,“ uvedl k letošním oslavám osvobození starosta Dalibor Carda.
V rámci oslav byla ve foyer městského divadla uvedena výstava fotografa Františka Macha s názvem „Konec II. světové války ve Velešíně“. Výstava organizovaná Fotoklubem Český Krumlov představuje zapomenuté fotografie setkání Rudé a americké armády na demarkační čáře ve Velešíně v roce 1945. Většina fotografií z unikátních skleněných negativů rodinné sbírky po zaniklém fotoateliéru Františka Macha spatřila světlo světa po 72 letech. Skupinové fotografie a portréty vojáků, kteří prošli s frontou půl Evropy, dojmou a překvapí svou autenticitou. Takto ucelená sbírka jako celek byla představena poprvé. Negativy digitalizovali František Šrámek a Ladislav Pouzar. Výstava potrvá do 5. června 2017.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.