Novým ředitelem největší vědecké instituce v jižních Čechách, Biologického centra Akademie věd České republiky, bude Libor Grubhoffer. Jeho funkční období je pětileté a začíná 1. července. Libor Grubhoffer na postu ředitele vystřídá Miloslava Šimka, který instituci vedl od roku 2012.
Libora Grubhoffera do funkce jmenuje předsedkyně Akademie věd České republiky (AV ČR) Eva Zažímalová dnes, v pondělí 26. června v 17 hodin v pražském sídle Akademie věd.
V organizaci a řízení vědy má Libor Grubhoffer dlouhodobé zkušenosti. V letech 1994 až 2002 řídil Parazitologický ústav AV ČR, sedm let vedl Biologickou (posléze Přírodovědeckou) fakultu Jihočeské univerzity. V období let 2012 až 2016 byl rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Také pro rozvoj Biologického centra (BC) Akademie věd České republiky má jasnou vizi, která mu zajistila převahu při výběru ředitele Radou Biologického centra. „Chci rozvíjet dosud nevyužitý potenciál evoluční biologie a ekologie, které budou reagovat na problémy globálního významu a udržitelnosti života na Zemi. Vedle biomedicínského výzkumu je to další pilíř moderní vědy o živé přírodě,“ říká Libor Grubhoffer.
Dalšími z plánů nového ředitele jsou podpora mladých talentovaných vědců, sestavení Mezinárodního poradního výboru BC, složeného z mezinárodně respektovaných odborníků, a dále pořádání výroční vědecké konference BC, kde dostanou prostor především juniorské týmy. Libor Grubhoffer chce také nadále posilovat vztahy s Jihočeskou univerzitou.
Je se svými šesti sty zaměstnanci čtvrtým největším pracovištěm Akademie věd ČR a zároveň patří mezi největší vědecké instituce ekologicky orientovaného výzkumu v Evropě. Od roku 2006 sdružuje pět původně samostatných pracovišť: Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie, k nimž přibyla v roce 2016 také výzkumná infrastruktura SoWa (Soil&Water). Historie jednotlivých vědeckých pracovišť BC sahá až do 50. let minulého století, v Českých Budějovicích sídlí původně Jihočeské biologické centrum od 80. let minulého století. Hlavním zaměřením Biologického centra je výzkum, vědecká výchova a vzdělávání v biologických a biologicko-ekologických oborech. Roční vědecká a odborná produkce činí přes 400 článků v mezinárodních časopisech a stovky dalších publikací a výstupů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.