Tři stovky strakonických vojáků se v těchto dnech zapojily do mezinárodního vojenského cvičení Tobruq Legacy 2017. Cvičení probíhá souběžně na území tří evropských států – České republiky, Litvy a Rumunska. Celkově se jej účastní 2200 vojáků z deseti členských zemí NATO.
Strakoničtí vojáci cvičí společně s dalšími aliančními jednotkami zejména ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku. Část vojáků ovšem působí i v prostorech 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. Na území České republiky tak dohromady cvičí více než pět set vojáků z šesti aliančních států (České republiky, Litvy, Maďarska, Slovenska, Spojeného království a USA).
„Jedním z hlavních cílů cvičení je zdokonalit činnost jednotek pozemní protivzdušné obrany a prohloubit spolupráci mezi koaličními jednotkami při společných vojenských operacích,“ uvedl podplukovník Jaroslav Daverný, který řídí výcvik v České republice. „Naši vojáci si dále procvičí schopnost velet a řídit jednotky protivzdušné obrany z několika států NATO,“ doplnil podplukovník Daverný, náčelník štábu strakonického útvaru.
Na území České republiky cvičí většina vojáků v Doupovských horách vojenského újezdu Hradiště. Vzdušný prostor zde v těchto dnech střeží široké spektrum protiletadlových systémů z výzbroje několika armád NATO. Čeští vojáci cvičí s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70 a S-10M. Slováci se do cvičení zapojili s protiletadlovými komplety IGLA, Maďaři s komplety MISTRAL a Američané se systémy AVENGER. Litevci používají obdobně jako Češi protiletadlové systémy RBS-70. Na letecké základně u Náměště nad Oslavou pak působí česká jednotka vyzbrojená protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB. Protivníka vojákům simulují nejen prostředky českých vzdušných sil jako bojové letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA a vrtulníky Mi-24, nýbrž i americké bojové vrtulníky AH-64 Apache.
Jedná se o třetí ročník cvičení, jehož cílem je prohloubit spolupráci jednotek protivzdušné obrany z několika zemí Aliance při ochraně vzdušného prostoru. Poprvé podobné cvičení proběhlo v roce 2015, tehdy se konalo ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Podruhé se uskutečnilo v roce 2016 na Slovensku. Pokaždé cvičení řídili vojáci toho státu, ve kterém se výcvik konal. V letošním roce cvičení probíhá pod vedením příslušníků ozbrojených sil USA.
Novinkou je to, že cvičení probíhá souběžně ve třech zemích. Vojáci tak během něj prověří i systém velení a řízení v rámci evropského vzdušného prostoru, kdy jednotky působící na území České republiky a Litvy budou řízeny z hlavního místa velení v Rumunsku.
Mezinárodní cvičení, jehož název lze přeložit jako Tobrucký odkaz či Tobrucké dědictví, připomíná hrdinství vojáků bojujících za druhé světové války u severoafrického přístavu Tobruk. Společný výcvik aliančních jednotek vyvrcholí bojovými střelbami z protiletadlových raketových kompletů velmi krátkého dosahu.
Pátek, 14. července 2017, 14:17
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám