Čtvrtý ročník květinových aranží v interiérech kláštera Zlatá Koruna s názvem „…na zdraví!“ připomíná téma pivovarnictví, vinařství i čistoty vody. Výstava potrvá do 13. srpna. Výjimečně bude otevřeno i v pondělí 7. srpna.
Historické interiéry bývalého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna rozkvetou pod rukama zkušených floristek aranžemi ze sezónních květin vypěstovaných v klášterních zahradách, zahradách zámků Třeboň, Kratochvíle a Hluboká a soukromých zahrad. Ve vazbách budou použity například gladioly, slunečnice, jiřiny, cínie, astry, třapatky, hortenzie či levandule, které doplní zeleň v podobě břečťanu, dekorativních keřů a okrasných trav.
„Naše výstavy jsou výjimečné tím, že květiny nedovážíme ze zahraničí, ani nekupujeme. Do vazeb použijeme vše, co momentálně kvete a nezničí to kroupy či přívalové deště, zkrátka adrenalin do posledního dne,“ dodává s úsměvem kastelánka kláštera Zlatá Koruna Lenka Tondlová.
Koncept vazeb úzce souvisí s instalací doplňkových exponátů a s individualitou klášterních prostor. Na výstavě se podílí deset aranžérek.
Jednotlivá květinová aranžmá doplní předměty vztahující se k vínu, pivu a vodě – tekutinám, které úzce souviseli s každodenním životem zlatokorunských cisterciáků.
Kastelánka Lenka Tondlová vysvětluje: „Při založení kláštera v roce 1263 byli zdejší řádoví bratři mimo jiné obdarováni vinicemi, o které pečovali a obhospodařovali. Víno bylo potřeba nejen pro liturgické účely, ale i pro denní potřebu. Z pramenů máme doloženou existenci klášterního pivovaru a jeho provoz i produkci. V klášterní škole, založené roku 1772 posledním zdejším opatem Bohumírem Bylanským, se téma pivovarnictví a vinařství rovněž vyučovalo, což dokládají dochované obrazy Zlatokorunské školy – nyní instalované na hlavní prohlídkové trase kláštera v bývalé kuchyni.“
Nedílnou součástí tématu je se vším související voda. Stejně tak jako ostatní cisterciácké kláštery, byl i ten zlatokorunský založen v údolí, v bezprostřední blízkosti vodního toku, který hrál v životě kláštera i jeho ekonomice nezastupitelnou roli.
„Voda představovala pro řeholníky základní živel – od úrovně mystické („Pramen vody živé“), přes funkce v praktickém provozu kláštera, až po roli ekonomickou,“ doplňuje kastelánka Tondlová.
Výstava je součástí hlavní prohlídkové trasy (vč. opatské kaple) a je přístupná pouze v rámci komentované prohlídky s průvodcem.
Cena pro dospělé je 100 korun, snížené vstupné je 70 korun. Výstava trvá do 13. srpna a je otevřena výjimečně i v pondělí 7. srpna.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám