Polomy, které způsobila víkendová vichřice Herwart na území Národního parku Šumava, jsou podle prvních odhadů lesníků Správy v objemech do 50 tisíc metrů krychlových. Nejvíce vyvrácených stromů je přitom v nejjižnější části Národního parku v okolí Stožce.
„V oblasti Stožce a Nové Pece leží odhadem 20 tisíc metrů krychlových polomů. První odhady lesníků z Kvildska a Borovoladska pak hovoří o 10 tisících metrech krychlových. Celkově v lesích Správy Národního parku Šumava způsobila vichřice polomy v objemu zhruba 48 tisíc kubíků," informuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Lesníci a strážci Národního parku Šumava začali s prořezáváním zapadaných cest již v neděli a intenzivně pokračovali v pondělí dopoledne. Přesto, že se podařilo velkou část z nich už zprůjezdnit, mnohé jsou ještě stále nepřístupné. Jejich uvolňování bude pokračovat nejméně do konce tohoto týdne.
„Nejen z tohoto důvodu doporučujeme neplánovat si výlet na území Národního parku Šumava v nejbližších dnech a týdnech. Po víkendové vichřici zůstávají v lesních porostech i podél turistických tras stovky nalomených nebo polovyvrácených stromů, které hrozí pádem," doporučuje mluvčí Jan Dvořák.
Nedělní větrná kalamita způsobila škody i v šesti lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků České republiky (VLS). Podle prvotních odhadů jde o téměř 120 tisíc kubíků dříví. Stejně jako při srpnové větrné smršti jsou nejvíce poškozeny lesní pozemky okolo vojenských újezdů Libavá na Olomoucku a Boletice na Šumavě.
„Byť se nejedná o zanedbatelnou škodu, kalamita nevybočuje z rozsahu, který jsme zvyklí v posledních letech v souvislosti s větrem či ledovkami řešit. Disponujeme dostatkem zpracovatelských kapacit pro zpracování dříví,“ poznamenal ředitel VLS Josef Vojáček.
Z Horní Plané na Šumavě, která spravuje vojenský újezd Boletice, hlásí polomy v objemu kolem čtyř desítek kubíků. Obě tyto lokality patřily přitom v rámci VLS k nejpostiženějším také během srpnových větrných poryvů.
Postižené porosty budou postupně čištěny. Zpracování kalamity Vojenské lesy a statky předpokládají do konce března příštího roku
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.