pátek 21. ledna 2022 Běla

Českobudějovické středisko rané péče může využívat nové prostory

Českobudějovické středisko rané péče, které je v regionu jediné pracoviště svého druhu se zaměřením na dětské poruchy zraku, může využívat nové prostory v bývalém objektu pozemních staveb v Čechově ulici. Jihočeši se zapojili i do celorepublikového Týdne rané péče.

Středisko se věnuje stovce rodin z Jihočeského kraje a části Vysočiny. Nabízí služby především předčasně narozeným dětem nebo i starším dětem s vadou zraku. S vadou zraku se narodí přibližně dvě procenta populace.

Vedoucí střediska Jana Tušlová uvedla, že klientela českobudějovického střediska by mohla být početnější. „Ale ten náš tým je tak velký, že může v tuto chvíli obhospodařit přibližně sto rodin. Proto úzce spolupracujeme i s dalšími poskytovateli těchto služeb," podotkla Tušlová.

Středisko, které existuje od devadesátých let minulého století, působilo v minulosti na třech jiných místech. Současné prostory podle Tušlové poskytují nejkomfortnější podmínky.

Do střediska rodiče s dětmi chodí jen na prvotní konzultaci. Dále potom pracovnice objíždějí rodiny v terénu. „Každá může zvládnout maximálně dvě tyto takzvané konzultace za den. Při nich formou cvičení pracuje s dětmi na odstraňování vad zraku a zadává jim úkoly, na nichž pak rodiče s dětmi sami pracují," řekla Tušlová.

Středisko spolupracuje s neonatologickým oddělením českobudějovické nemocnice. U novorozenců mohou totiž často jen lékaři poznat vadu zraku. „Ale neznamená to, že bychom se zaměřovali jen na novorozence, mohou k nám přijít i starší děti. V každém věku je šance na zlepšení zraku," upřesnila.

„Je to velmi záslužná činnost, pomáhat rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Raná péče se snaží vytvářet takové podmínky, aby dítě mohlo vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči. Vážím si obětavosti, profesionality a lidského přístupu pracovnic střediska,“ řekl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda při  slavnostním otevření nových prostor střediska..

Týden rané péče jde do finiše, vyvrcholí benefičním večerem

V rámci celorepublikového Týdne rané péče, který začal v pondělí 6. listopadu, pořádá na jihu Čech středisko v Českých Budějovicích řadu akcí pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 9. listopadu proběhne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích. Vymazlená kavárna v Havlíčkově Brodě nabídne od 15 hodin „kafe jinak“ pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci díky dočasné ztrátě zraku vyzkoušet, jak fungují zbylé smysly. V pátek 10. listopadu nabídne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích přednášku poradkyně rané péče Petry Samcové na téma Raná péče jako preventivní podpora vývoje dětí s rizikem poruchy dalšího vývoje.

Kampaň Týden rané péče také nabízí výstavu „Hold životu“ v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí. Expozice je poctou budějovické neonatologii s příběhy předčasně narozených dětí. Výstava fotografií známého jihočeského fotografa s názvem „Raná péče očima Jiřího Tvaroha“ bude k vidění v Čajovna U Hrušky v Prachaticích.              

Celý týden bude slavnostně zakončen v pátek 11. listopadu od 19 hodin Benefičním společenským večerem v sále Beseda v Českých Budějovicích, výtěžek půjde na pomoc rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením.

Autoři | Foto c-budejovice.cz | Zdroj ČTK

Štítky Raná péče, středisko, objekt, benefice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.