Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Systém eCall sníží počty obětí nehod, míní odborníci

Tisková zpráva | Foto Budějcká Drbna

V Evropské unii každoročně zemře při nehodách více než 25 tisíc osob, dalších zhruba 135 tisíc lidí utrpí těžké zranění. Podle švédských odborníků by každá osmá oběť dopravních nehod mohla žít, pokud by byla včas dopravena do nemocnice.

Jedním z nadějných opatření, jak citelně snížit počty zbytečně zemřelých, je veřejný systém tísňového volání eCall. „V městských oblastech by měl snížit dobu příjezdu záchranářů na místo neštěstí až o 40 procent a ve venkovských oblastech dokonce o polovinu. To by mělo snížit počty obětí nehod o čtyři procenta a počty těžce zraněných o šest procent. Navíc včasné nahlášení vzniku dopravních nehod napomůže snížit náklady spojené s výskytem dopravních kongescí, a to o tři až 17 procent,“ uvádí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. 

Systém je povinně instalován od 31. března letošního roku do všech nových typů osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel (o celkové hmotnosti do 3500 kilogramů). K plnému rozšíření služby systému eCall do všech vozidel obou kategorií bude docházet pozvolna, u typů vozidel, které byly schváleny před 31. březnem, existuje možnost dovybavit je tímto systémem na základě dobrovolnosti. Cena instalace systému do vozidla nebude podle Evropské komise stát více než sto eur, při masivnějším rozšíření bude postupně klesat.

„O pomoc si automobil vybavený systémem eCall zavolá automaticky. Nicméně jeho řidič může přivolat pomoc i jiným motoristům, jejichž vozidlo není automatickým tísňovým voláním vybaveno, ale také zraněným cyklistům nebo chodcům. Systém totiž může být aktivován i manuálně, stisknutím tlačítka SOS na palubní desce, což zajistí propojení s dispečinkem tísňového volání a nahlášení celé události,“ upřesňuje Roman Budský.

Systém bude jako veřejná služba tísňového volání v rámci celé Evropské unie zdarma. Organizace činnosti systému tísňových služeb zůstává plně v pravomoci jednotlivých členských států. Odhadované náklady na modernizaci center tísňového volání činí v průměru cca 1,1 milionu eur na členský stát. Dá se očekávat, že volání ze systému eCall budou přijímána ve stávajících centrech tísňového volání. Nárůst provozních nákladů spojených se zaváděním nového systému eCall by tak měl být marginální.

Štítky Tým silniční bezpečnosti, nehoda, oběť, smrt, ecall, havárie, tísňové volání, Evropská unie, Roman Budský, Evropská komise

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Systém eCall sníží počty obětí nehod, míní odborníci  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.