Původně jsme chtěli v dnešním díle představit největší protiatomový kryt ve městě, který se nachází pod Základní školou Máj II. Protože se ale jedná o tajné/netajné informace, musíme vyčkat, zda dostaneme oficiální povolení kryt navštívit, a co víc, i v něm fotografovat. Protože povolení nedorazilo včas, zaměříme se v dnešním díle na jinou zajímavost – na ptáky.
Obvykle máme ptáky rádi, někdy nám ale přinášejí problémy. Musíme proto jejich stavy regulovat. Typickým příkladem je budějovické letiště. To muselo dovézt více než dvacítku dravců, aby stovky racků, špačků a holubů byly odehnány z dosahu startujících a přistávajících letadel. Nová letadla jsou sice testována trochu morbidním takzvaným chicken gun testem, kdy jsou do roztočených rotorů proudových letadel házena mrtvá kuřata a testuje se, zda turbína odolá.
Protože však test je test a reálně je lepší nic neponechat náhodě, tři sokolníci na budějovickém letišti se starají o to, aby se v jeho okolí vyskytovalo co nejméně ptáků. Svoje svěřence mají rozděleny do tří skupin – na orly, sokoly a káňata. Nejvíce se využívají sokoli, kterým se říká dravci vysokého letu, protože se pohybují ve výšce 300 až 500 metrů a jsou tedy pro ostatní ptáky dobře viditelní. Dravce nelze ale jenom vypustit, aby se proletěli. Holubi, racci a špačci musí mít pocit, že jsou cílem útoku. Proto je dobře, když se občas lov podaří.
Podívejte se na Milanovy fotky z budějovického letiště, jaké krásné kousky mají naši sokolníci k dispozici.
Většinou v našem seriálu píšeme o budějovických zajímavostech. Dovolte, abych udělal malý krok stranou. Sokolnictví má v našich zemích dlouhou tradici. Jeho prvopočátky jsou doloženy již v období Velkomoravské říše. O vysoké kvalitě našeho sokolnictví svědčí i to, že český zvěrolékař Martin Ptáček se stará o zdravotní stav dravců saudskoarabského prezidenta šejka Chalífy bin Saída Ál Nahjána. Prezident má více než devadesát párů dravců a často s nimi létá lovit do Kazachtánu nebo Pakistánu. Zpět ale do našeho města.
Druhý příklad, kdy ptáci znepříjemňují život našim obyvatelům, je z Domu pro seniory Hvízdal ve Čtyřech Dvorech. Konkrétně se jedná o přemnožené holuby, kteří se vyskytují v okolí suchovrbenských rybníků. V domě pro seniory, který má šest pater, likvidují zaměstnanci v době hnízdění na balkonech i deset nových hnízd denně. Protože to je boj s větrnými mlýny, zkusili využívat hlukový odpuzovač, který imitoval hlasy dravců.
Zvuky, které odpuzovač vydával, byly natolik strašidelné, že se lekal jak personál domova seniorů i klienti. Navíc byl účinný jen chvilku, protože si ptáci na imitace hlasů velmi rychle zvykli. Takže odpuzovač skončil ve skladu a nám nezbývá nic jiného, než holuby likvidovat čas od času klasicky to je střelbou. Nebo, že by se ředitelka domova pro seniory stala sokolnicí?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.