Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Jak pálit čarodějnice bezpečně. Hasiči připomínají několik pravidel

Poslední dubnový den, se kterým je v našich zemích již tradičně spojeno pálení čarodějnic, pro hasiče často znamená zvýšený počet požárů. Aby pálení proběhlo bez následků, připomínají hasiči několik rad.

Zvolte vhodné místo ohniště. Ohniště by mělo být vzdáleno minimálně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohů. Pamatujte na dostatečnou vzdálenost od keřů a stromů a také od obytných a hospodářských budov, neboť odlétající jiskry mohou zapálit střechu. Ohniště bezpečně izolujte od hořlavých látek, například kameny nebo pískem.

Velikost ohniště volte tak, abyste jej dokázali zvládnout. Hranice ze dřeva musí být stabilní. Jinak hrozí její zhroucení, které může způsobit popálení a samozřejmě rozšíření požáru do okolí.

Zákaz pálení hořlavých kapalin

Při rozdělávání ohně si nepomáhejte hořlavými kapalinami (benzínem, naftou, lihem). Použití těchto látek je velice riskantní. Může dojít až k explozivnímu hoření, které se snadno vymkne kontrole. Popáleniny způsobené ohněm patří k těm nejzávažnějším. Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení "nepřírodních" materiálů je zákonem přísně zakázáno!

Při pálení čarodějnic trvale sledujte aktuální povětrnostní situaci, především směr a sílu větru a zároveň zvažte, kdy naposledy pršelo. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru! U ohně by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi. Výše pokuty se může vyšplhat až na 25 tisíc korun.

Uhašení požáru

Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. V období sucha se může na rizikových místech oheň znovu rozhořet i za několik dní po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

Když chytne oblečení

Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Při této riskantní zábavě se na vás může velmi lehce vznítit oděv. Pokud se tak stane a nemáte rychle při ruce vodu nebo jiné hasivo, platí pravidlo: „Zastav se, lehni si a kutálej se!“ 

Pokud vám hoří oděv, neutíkejte. Během či chůzí se oheň kyslíkem ještě více podpoří.  Okamžitě si proto raději lehněte na zem, chraňte si obličej dlaněmi a válejte se, dokud plameny neuhasnou. Právě kutálením zamezíte přístupu kyslíku potřebného k hoření. Máte-li po ruce deku nebo jinou textilii (nesmí to být textilie z umělých látek), můžete jí hořící oděv udusit.

Ohlašovací povinnost

I pro pálení čarodějnic platí ohlašovací povinnost stejně jako při běžném pálení. Jak nahlásit pálení?

Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí povinnost ohlašovat pálení na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Zákonná povinnost se nevztahuje na fyzické osoby, které pálí na svém soukromém pozemku. Pokud ale fyzická osoba plánuje pálit odpad, doporučujeme jej na operační středisko také nahlásit.

Nejjednodušším způsobem nahlášení je prostřednictvím internetového formuláře na webových stránkách  Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje (formulář na pálení je jedním z bannerů na pravé straně). Případně lze pálení nahlásit telefonicky na číslech 950 230 801 – 804.

Pokuta za nedodržení požárního zákona

Na závěr je nutné připomenout – nikdy nezapomínejte na zákon o požární ochraně, který hovoří o tom, že všichni občané si musejí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou do výše 20 000 korun, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com | Zdroj hzscr.cz

Štítky pálení čarodějnic, oheň, ohniště, táborák, bezpečnost, hasiči, čarodějnice, požár, oblečení, Hasičský záchranný sbor, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak pálit čarodějnice bezpečně. Hasiči připomínají několik pravidel  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.