Do areálu elektrárny fiktivně padá velké dopravní letadlo. Reaktor ani klíčová technologie nejsou ohroženy, nicméně vypuká rozsáhlý požár. Takový byl scénář pátého letošního cvičení, které se uskutečnilo v úterý 29. května v Jaderné elektrárně Temelín. Vedle havarijního štábu a hasičů elektrárny se ke cvičení připojili i krajští hasiči. Celkově se zapojila necelá stovka lidí.
Krátce po sedmé hodině fiktivně padá do areálu velké dopravní letadlo. Nepoškozuje reaktor ani důležité bezpečnostní systémy. Temelínští hasiči jsou na místě do čtyř minut a zahajují zásah. Zaujímají speciální formaci. Od letadla si udržují odstup několik desítek metrů. Vlastní letadlo hasí speciální pěnou, která brání přístupu vzduchu a současně místo události ochlazuje. Pomocí dalších vozů ochlazují vodou okolní budovy. Až na pád letadla probíhá vše reálně. Místo dopravního letadla stříkají hasicí pěnu na autobus, který simuluje letadlo. Speciálně upravený autobus si elektrárna zapůjčila od Letiště České Budějovice.Havarované dopravní letadlo simuloval autobus vypůjčený od českobudějovického letiště.
„Na místě jsme měli výškovou techniku, dva požární vozy a cisternu s vodou pro plošinu. Kvůli rozsahu požáru jsme si vyžádali posily od státních hasičů. V rámci cvičení jsme si prověřovali i reálné dojezdové časy,“ uvedl Martin Novotný, velitel temelínských hasičů. Českobudějovická jednotka do Temelína dorazila za 22 minut a o dvanáct minut méně trval dojezd jednotky z Týna nad Vltavou.
Plošinu vysunuli do deseti metrů. Odtud vodou ochlazovali okolní budovy.
Na letošní rok ČEZ v Temelíně naplánoval devět cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních, technologických nebo ekologických událostí je to například i eliminace požárů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.