Rychlá evakuace osob nebo transport zraněné ležící osoby. Právě tyto zásahy trénovaly všechny složky integrovaného záchranného systému na sedmdesát metrů vysoké Černé věži. Cvičení na budějcké dominantě probíhá pravidelně. Poprvé v roce 1994, o rok později tady čekal zdravotníky ostrý zásah.
„Specialisté pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou v průběhu dne nacvičovali speciální záchranné techniky z ochozu věže, proběhl transport zraněné ležící osoby, ale i rychlá evakuace návštěvníků,“ popsala akci u budějckého náměstí mluvčí zdravotnické záchranné služby Petra Kafková.
Poprvé cvičili záchranáři na věži v roce 1994. Hned o rok později je čekal ostrý zásah. „Tenkrát šlo o turistu, který nahoře dostal infarkt. My jsme ho resuscitovali, ale museli jsme ho z věže evakuovat pomocí hasičského žebříku, což bylo velice riskantní. Ten žebřík se v průběhu akce lehce vychýlil,“ vzpomínala Kafková.
Evakuaci v nafukovacím vaku lidé ani nevnímají. Horší je to ale s jednotlivým slaněním. „Nejhorší část je ten první úsek, kde se přehoupnete přes hranu, potom už je to v pohodě,“ popsal jeden ze záchranářů.
Na věži mohli lidé vidět specialisty z řad zdravotníků, policistů, hasičů, ale i horskou službu a další. „Cvičení složek integrovaného záchranného systému na Černé věži má dlouholetou tradici. Od prvního cvičení se sem pravidelně vracíme. Poslední cvičení proběhlo v roce 2015,“ objasnila mluvčí zdravotníků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.