neděle 23. února 2020 Svatopluk

V Podolsku na orlické přehradě stále platí zákaz koupání

Na přírodním koupališti v Podolsku na orlické přehradní nádrži stále platí zákaz koupání. Jihočeští hygienici ho vyhlásili 1. srpna a stav nezměnily ani aktuální rozbory vzorků vody. Při koupání zde hrozí akutní poškození zdraví. Nejlepší kvalitu vody ze sledovaných přírodních koupališť mají v Jihočeském kraji nadále lokality kolem Lipna nad Vltavou na Českokrumlovsku.

Všechny sledované údaje u vody v Podolsku překračují limitní hodnoty třetího stupně. „Je tam výskyt obrovského množství sinic, vysoká hodnota chlorofylu-a, masově rozšířený vodní květ a snížená průhlednost vody,“ řekl Vratislav Heinige z Jihočeské hygienické stanice.

Další ze sledovaných koupališť, rybník Hejtman na Třeboňsku, má zhoršenou jakost vody s mírně zhoršenými vlastnostmi. Je zde zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů, hygienici proto doporučují se po koupání osprchovat čistou vodou. Podobná situace je i u Staňkovského rybníku na Jindřichohradecku. S ohledem na občasné výkyvy ve výskytu mikrobiologických ukazatelů v tamější vodě v této a uplynulých třech sezonách ji ale hygienici hodnotí jako nevhodnou ke koupání.

Na pláži Černá v Pošumaví u vodní nádrže Lipno je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Je zde pozorovatelný výskyt vodního květu na vodní hladině a poměrně nízká hodnota cholorofylu-a. O jeden stupeň horší je hodnocení kvality vody v nedaleké Horní Plané u Lipna, kde jsou vyšší hodnoty sinic a chlorofylu-a.

Voda se oproti minulému týdnu zlepšila na pláži Lipno nad Vltavou. Voda je zde vhodná ke koupání, má jen mírně zhoršené vlastnosti. Je tu pozorovatelný vodní květ a voda má mírně zvýšenou hodnotu chlorofylu-a.

Autoři

Štítky rekreace, zdraví, koupaliště, Jihočeský kraj, zákaz koupání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.