sobota 24. října 2020 Nina

Temelínští hasiči likvidovali požár ve speciálním kamionu

Teploty kolem 600 stupňů Celsia, kolem spousta kouře a hořlavého materiálu. V takových podmínkách se pohybovala šedesátka temelínských hasičů během praktického tréninku ve speciálním ohňovém kamionu. Tři dny si hasiči elektrárny teoreticky a i prakticky procvičovali likvidaci požáru v kancelářských objektech.

Co nejvěrohodněji připravit hasiče na reálný zásah. Takovou možnost nabízí tzv. flashover kontejner. ČEZ ho pro výcvik temelínských hasičů na tři dny objednal až z Německa. „O výcvik v kontejneru je obecně velký zájem a musíme ho objednávat už rok a půl předem. Letos už podobným výcvikem prošli i hasiči z Dukovan,“ poznamenal David Staněk, zástupce firmy Dräger.

V ohňovém kontejneru prochází hasiči pod dohledem instruktorů hned několik stanovišť. V zakouřeném prostředí s teplotou až 600 stupňů Celsia musí vylomit dveře, překonat hořící schody, uhasit hned několik místností jako například kancelář plnou hořlavého materiálu. Nakonec musí zvládnout pod stropem rolující plameny. Instruktoři výcvik ztěžují simulací dalšího požáru na přístupových trasách. „Není to nic jednoduchého. Kolem vás jsou plameny o teplotě 600 stupňů Celsia a vy víte, že nesmíte udělat chybu. Pochopíte, proč musíte přesně dodržet postup pro využití ochranných pomůcek a jak oheň reaguje. Pro každého hasiče je to neocenitelné,“ vysvětluje význam cvičení velitel temelínských hasičů Martin Novotný.

Každý hasič absolvuje tento výcvikový scénář v jeden den hned několikrát, aby došlo k automatickým návykům. Výcvik je velmi fyzicky náročný a každý vstup do kontejneru trvá přibližně dvacet minut. Je to dáno kapacitou dýchacího přístroje při plné zátěži.

Od roku 2016 jsou profesionální hasiči ČEZ zařazeni do takzvaného poplachového plánu Jihočeského kraje. Vyžaduje-li to především rychlost zásahu, může je krajský hasičský dispečink povolat. „Od začátku roku temelínští hasiči zasahovali za hranicemi své elektrárny desetkrát. Šlo například o dopravní nehody, požáry nebo odklízeli spadlé stromy. K dispozici mají moderní zásahovou techniku a mimo jiné i například zásahovou plošinu s výškovým dosahem 44 metrů," uvedl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Autoři | Foto Marek Sviták

Štítky Temelín, hasiči, výcvik, Českobudějovicko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.