Hiporehabilitační středisko Vladykův Dvůr se kvůli nouzovému stavu potýká s velkými problémy. V tuto dobu, kdy normálně vydělává, bohužel koně, kteří slouží lidem, nemohou „pracovat“ a vydělávat tak peníze na obilí a seno. Rada ekonomů navíc zněla, že neperspektivní koně by středisko mělo nechat utratit.
Vladykův Dvůr na Českobudějovicku, který je určený pro lidi s tělesným postižením, funguje 15 let. Majitelce teď ale dělá vrásky na čele otázka jeho dalšího fungování. S vyhlášením nouzového stavu totiž středisko přišlo o klienty, a tudíž i o možnost vydělávání peněz.
Koně, které středisko má, jsou většinou postižení a není možnost je kamkoliv prodat. „Bylo nám ekonomy doporučeno, abychom nechali neperspektivní koníky utratit. Okamžitě jsme se k tomu postavili tak, že těmto zvířatům musíme najít nějaký domov. Dnes má přijít paní, která by si jednu kobylku mohla vzít na dožití,“ uvedla za středisko Jindra Vladyková.
Do dvou měsíců by nový domov mohli najít i další dva koníci. Ve středisku by pak zůstala už jen jedna slepá kobylka. „Bohužel tu už nikam dát nemůžeme, protože už by se těžko zorientovala v jiném prostředí,“ dodala Vladyková.
Náklady na seno stojí Vladykův Dvůr 250 tisíc korun ročně. Pomoc už proto nabídla agrární komora, která se snaží zprostředkovat zemědělce, kteří by byli schopni alespoň nějaké krmivo dodat. „Dříve už jsme některým majitelům koní, kteří byli v nouzi, pomáhali. Je zřízená i veřejná sbírka. Myslíme si a byli bychom rádi, kdyby zemědělci mohli pomoci alespoň naturálně. Osobně jsem středisko navštívila. Je vidět, že koníci jsou opečovávaní a stále v kondici,“ uvedla ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
První pomoc například už přišla od jednoho z rodičů dítěte, které středisko navštěvuje. „Nabídl nám, že nám nějakou dobu bude poskytovat obilí zdarma. Za tuto pomoc jsme velmi rádi, bohužel je to jen dočasné a pořád musíme myslet na budoucnost,“ dodala chovatelka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.