sobota 4. července 2020 Prokop

Řešil pád dvou stíhaček MIG 21 a zachránil dívku, která chtěla skočit z Černé věže. Hasiči se rozloučili s Miroslavem Burešem

Páteční ráno se u profesionálních hasičů v Budějcích neslo v duchu velkého loučení. Po šestatřiceti letech ze sboru odešel Miroslav Bureš. Byl instruktorem horolezecké techniky, potápěčem i operačním důstojníkem. Směnovým hasičům velel téměř dvacet let.

Miroslav Bureš nastoupil k jihočeskému profesionálnímu sboru v roce 1984 jako starší požárník. O dva roky později se stal velitelem družstva. V průběhu následujících let absolvoval řadu dalších kurzů: instruktor horolezecké techniky, potápěč, kurz strategického řízení a taktického řízení. 

Na začátku 90. let byl zařazen do funkce operačního důstojníka na operačním a informačním středisku. K výjezdu se pak Miroslav Bureš vrátil v roce 1992, kdy se střídal s kolegy ve funkci velitele směny na českobudějovické stanici. Na konci roku 1998 pak nadobro opustil monitory operačního střediska a od té doby se pohyboval pouze na skutečných místech událostí. Byl jmenován do funkce velitele, kterou až do roku 2004 kombinoval s funkcí řídícího důstojníka.

„Byl jedním z operačních důstojníků, kteří museli řešit pád dvou stíhaček MIG 21 na českobudějovickém sídlišti Vltava. Mezi zásahy, kterými se jistě může pyšnit, patří i záchrana dívky, která chtěla skočit z českobudějovické Černé věže. S nasazením vlastního života se mu podařilo dívku na poslední chvíli zachytit,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů

Za své působení u profesionálního sboru obdržel několik medailí „Za věrnost III. stupně“, v roce 2014 „Za věrnost I. stupně“ a za mimořádné velení u povodní v roce 2002 pak medaili „Za zásluhy o bezpečnost“. Hasiči se s Miroslavem Burešem, tak jak je zvykem, rozloučili posledním zahoukáním. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo10 čtenářů

Autoři | Foto hzsjck.cz

Štítky hasiči, České Budějovice, zásahy, Miroslav Bureš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vyhlídal

To příjmení mi něco říká, (ne) měl za manželku Renatu Burešovou? Nebo je to shoda či náhoda.

úterý, 2. června 2020, 14:41

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.