Páteční ráno se u profesionálních hasičů v Budějcích neslo v duchu velkého loučení. Po šestatřiceti letech ze sboru odešel Miroslav Bureš. Byl instruktorem horolezecké techniky, potápěčem i operačním důstojníkem. Směnovým hasičům velel téměř dvacet let.
Miroslav Bureš nastoupil k jihočeskému profesionálnímu sboru v roce 1984 jako starší požárník. O dva roky později se stal velitelem družstva. V průběhu následujících let absolvoval řadu dalších kurzů: instruktor horolezecké techniky, potápěč, kurz strategického řízení a taktického řízení.
Na začátku 90. let byl zařazen do funkce operačního důstojníka na operačním a informačním středisku. K výjezdu se pak Miroslav Bureš vrátil v roce 1992, kdy se střídal s kolegy ve funkci velitele směny na českobudějovické stanici. Na konci roku 1998 pak nadobro opustil monitory operačního střediska a od té doby se pohyboval pouze na skutečných místech událostí. Byl jmenován do funkce velitele, kterou až do roku 2004 kombinoval s funkcí řídícího důstojníka.
„Byl jedním z operačních důstojníků, kteří museli řešit pád dvou stíhaček MIG 21 na českobudějovickém sídlišti Vltava. Mezi zásahy, kterými se jistě může pyšnit, patří i záchrana dívky, která chtěla skočit z českobudějovické Černé věže. S nasazením vlastního života se mu podařilo dívku na poslední chvíli zachytit,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů.
Za své působení u profesionálního sboru obdržel několik medailí „Za věrnost III. stupně“, v roce 2014 „Za věrnost I. stupně“ a za mimořádné velení u povodní v roce 2002 pak medaili „Za zásluhy o bezpečnost“. Hasiči se s Miroslavem Burešem, tak jak je zvykem, rozloučili posledním zahoukáním.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
To příjmení mi něco říká, (ne) měl za manželku Renatu Burešovou? Nebo je to shoda či náhoda.