Páteční ráno se u profesionálních hasičů v Budějcích neslo v duchu velkého loučení. Po šestatřiceti letech ze sboru odešel Miroslav Bureš. Byl instruktorem horolezecké techniky, potápěčem i operačním důstojníkem. Směnovým hasičům velel téměř dvacet let.
Miroslav Bureš nastoupil k jihočeskému profesionálnímu sboru v roce 1984 jako starší požárník. O dva roky později se stal velitelem družstva. V průběhu následujících let absolvoval řadu dalších kurzů: instruktor horolezecké techniky, potápěč, kurz strategického řízení a taktického řízení.
Na začátku 90. let byl zařazen do funkce operačního důstojníka na operačním a informačním středisku. K výjezdu se pak Miroslav Bureš vrátil v roce 1992, kdy se střídal s kolegy ve funkci velitele směny na českobudějovické stanici. Na konci roku 1998 pak nadobro opustil monitory operačního střediska a od té doby se pohyboval pouze na skutečných místech událostí. Byl jmenován do funkce velitele, kterou až do roku 2004 kombinoval s funkcí řídícího důstojníka.
„Byl jedním z operačních důstojníků, kteří museli řešit pád dvou stíhaček MIG 21 na českobudějovickém sídlišti Vltava. Mezi zásahy, kterými se jistě může pyšnit, patří i záchrana dívky, která chtěla skočit z českobudějovické Černé věže. S nasazením vlastního života se mu podařilo dívku na poslední chvíli zachytit,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů.
Za své působení u profesionálního sboru obdržel několik medailí „Za věrnost III. stupně“, v roce 2014 „Za věrnost I. stupně“ a za mimořádné velení u povodní v roce 2002 pak medaili „Za zásluhy o bezpečnost“. Hasiči se s Miroslavem Burešem, tak jak je zvykem, rozloučili posledním zahoukáním.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
To příjmení mi něco říká, (ne) měl za manželku Renatu Burešovou? Nebo je to shoda či náhoda.