neděle 27. září 2020 Jonáš

Výstavba bytových domů pro 900 lidí by byla pro Hrdějovice sebevražda, říká starostka obce

Zelená plocha u kruhového objezdu směrem k Makru by se měla proměnit v lokalitu, kde vyrostou bytové domy pro 900 lidí. Obec s tím ale nesouhlasí, přestože pozemek prodala právě za účelem výstavby bytů. Podle starostky by s sebou tento záměr nesl nutnost vybudování občanské vybavenosti, kterou by musela zaplatit obec. Ta teď po investorovi požaduje, aby se výstavba nesla v rozumnějším módu.

Společnost RB Strakonice pozemek, na kterém má v plánu stavět, odkoupila od obce Hrdějovice, která prý byla se záměrem výstavby bytových domů seznámena. Podle starostky ale obec netušila, v jak velkém rozsahu výstavba proběhne a ani, že bude potřeba zajistit občanskou vybavenost. Na té by se musela finančně podílet sama obec.

„Investorem nebyla řešena ani občanská vybavenost a všechno by padlo na hlavu obce, která by musela zajistit školku i školu. Tak velký nárůst obyvatel by byl pro obec sebevraždou,“ popsala starostka Radka Šulistová, která navrhla vyhlášení stavební uzávěry. Ta umožňuje obci na přechodnou dobu utlumit na svém území stavební činnost. Ruku v ruce s ní jde i změna územního plánu.

Rozhodnutí o stavební uzávěře, které bylo schváleno koncem června, se ale nelíbí investorovi a považuje to za velkou komplikaci. „Projekt byl opakovaně konzultován se zástupci obce již od samého počátku, kdy za účelem výstavby bytů byl předmětný pozemek od obce Hrdějovice kupován. Stavební uzávěra celý projekt významně komplikuje v situaci, kdy máme již podanou žádost o vydání územního rozhodnutí o umístění staveb a vynaložili jsme na přípravu celého projektu více jak 10 milionů korun. Za situace, kdy stavební zákon činí zastupitelstvo odpovědné za takto způsobenou škodu, bychom očekávali citlivější přístup při řešení této situace,“ popsal v květnu manažer projektu Václav Jelínek

O podobě výstavby se bude ještě jednat

Obec chce konečnou podobu výstavby ještě jednou probrat s investorem. Z jeho strany prý nebyly dodrženy ani dva výjezdy z území, které má být zastavěno. „S investorem si chceme sednout a domluvit se na kompromisu. Doufejme, že bude rozumný a pochopí, že nelze toto území takto vytěžit. Ti lidé tady budou žít a obec je povinna zajistit jim důstojný život. V tomto případě by to nebylo zcela možné,“ řekla starostka. 

Podle investora jde ale o projekt, který je citlivý ke svému okolí, respektuje zásady územního rozvoje a realizace v etapách území nijak nezatíží. „Sama obec zájem o výstavbu deklarovala již odprodejem pozemků pro tyto účely a snaha tento záměr zmařit až ve fázi hotové územní dokumentace je velmi překvapivá a vzbuzuje celou řadu otázek. Osobně věřím, že se toto nedorozumění podaří vysvětlit, a předejdeme tak vzniku škod v řádech desítek milionů korun,“ uvedl Jelínek

Bytové domy v této lokalitě tak jako tak vyrostou. Zatím ale není jasné, v jaké podobě a pro kolik obyvatel. „Stavbě zabránit nemůžeme, protože musíme chránit obec před případným soudním sporem ohledně náhrad škod za zmařenou investici,“ dodala Šulistová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo22 čtenářů

Foto Jan Luxík

Štítky Hrdějovice, bytové domy, výstavba, investice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Ctibor

Tvl, to je jak v Kocourkově: na jedné straně investor projektu "který je citlivý ke svému okolí, respektuje zásady územního rozvoje a realizace v etapách území nijak nezatíží" začne tím, že vykácí vzrostlé stromy, které by výstavbě sice nemusely bránit - kdyby se nad tím investor uměl zamyslet - a případní obyvatelé by je jistě uvítali a třeba by celému projektu přidaly na atraktivitě, ale celý prostor zplanýrovat je prostě snazší. A na straně druhé obec, které prodá svoje pozemky, aniž by se pořádně ptala, co s nimi investor chystá, ošetřila si to smluvně atd., a teď se diví, že tam vyroste sídliště a že bude muset stavět infrastrukturu... To zavání buď totálním neumětelstvím, anebo nějakým kamarádšoftem ze strany vedení (dřívějšího?) obce a naprosto buranským ignorantstvím ze strany investora. To se zase potkali dva...

čtvrtek, 6. srpna 2020, 08:58

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.