úterý 22. září 2020 Darina

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Hvězdárna Kleť láká na planetky i komety

Kosmická hlídka, jež hlídá oblohu a hledá potenciálně nebezpečná vesmírná tělesa, která by se mohla střetnout se Zemí, Hubbleův kosmický teleskop ve srovnání s dalekohledy na Kleti, planetky a komety i další zajímavosti z vesmíru. Observatoř Kleť zve návštěvníky k nahlédnutí do kosmických dálek během letních prázdnin každý den. Jak vypadá Slunce v dalekohledu? Co všechno spatřil Hubbleův teleskop za 30 let na oběžné dráze?

Tradiční ASTROLÉTO NA KLETI kromě tématu blízkozemních asteroidů a pozorování Slunce letos navíc připomene 30 let Hubbleova kosmického teleskopu na oběžné dráze kolem Země. Pod heslem „Hubble a KLENOT – lovci planetek“ se představí velice odlišné dalekohledy a návštěvníci spatří výsledky jejich pozorování – astronomické fotografie tajuplných asteroidů a komet. 

Více se návštěvníci dozví také o práci jihočeských astronomů, o planetkách objevených na Kleti a jejich pojmenováních i o nebezpečí, které na nás může ve Sluneční soustavě číhat.

Observatoř Kleť je nejvýše položenou hvězdárnou v Česku, z výšky 1070 m n. m. má jedinečný výhled do krajiny i do vesmíru. Za jasného počasí nabízí pozorování Slunce a slunečních skvrn v přímém přenosu, a to největším čočkovým dalekohledem u nás. Jako „kosmická hlídka“ hlídá oblohu a hledá potenciálně nebezpečná kosmická tělesa, která by se mohla střetnout se Zemí.

Kleť patří v oboru výzkumu planetek a komet ke světové špičce a úzce spolupracuje s ESA na mezinárodních projektech pozorování.

Na Kleti je otevřeno v červenci a srpnu vždy celý týden od pondělí do neděle s prohlídkami v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

PR text

Štítky Kleť, hvězdárna, léto, program

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.