Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 5. srpna 2020, 09:01
Kosmická hlídka, jež hlídá oblohu a hledá potenciálně nebezpečná vesmírná tělesa, která by se mohla střetnout se Zemí, Hubbleův kosmický teleskop ve srovnání s dalekohledy na Kleti, planetky a komety i další zajímavosti z vesmíru. Observatoř Kleť zve návštěvníky k nahlédnutí do kosmických dálek během letních prázdnin každý den. Jak vypadá Slunce v dalekohledu? Co všechno spatřil Hubbleův teleskop za 30 let na oběžné dráze?
Tradiční ASTROLÉTO NA KLETI kromě tématu blízkozemních asteroidů a pozorování Slunce letos navíc připomene 30 let Hubbleova kosmického teleskopu na oběžné dráze kolem Země. Pod heslem „Hubble a KLENOT – lovci planetek“ se představí velice odlišné dalekohledy a návštěvníci spatří výsledky jejich pozorování – astronomické fotografie tajuplných asteroidů a komet.
Více se návštěvníci dozví také o práci jihočeských astronomů, o planetkách objevených na Kleti a jejich pojmenováních i o nebezpečí, které na nás může ve Sluneční soustavě číhat.
Observatoř Kleť je nejvýše položenou hvězdárnou v Česku, z výšky 1070 m n. m. má jedinečný výhled do krajiny i do vesmíru. Za jasného počasí nabízí pozorování Slunce a slunečních skvrn v přímém přenosu, a to největším čočkovým dalekohledem u nás. Jako „kosmická hlídka“ hlídá oblohu a hledá potenciálně nebezpečná kosmická tělesa, která by se mohla střetnout se Zemí.
Kleť patří v oboru výzkumu planetek a komet ke světové špičce a úzce spolupracuje s ESA na mezinárodních projektech pozorování.
Na Kleti je otevřeno v červenci a srpnu vždy celý týden od pondělí do neděle s prohlídkami v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám