neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tajemná komnata tajemníka Řeřábka

Tajemník městského úřadu Zdeněk Řeřábek je všeobecně známý budějovický občan. Jednak dlouhá léta vedl taneční kurzy a učil nás „poskakovat“ v rytmu hudby a za druhé je znám jako rázný „velitel“ městských úředníků.

Na Lidické třídě je budova bývalé továrny firmy Johann Stegmann und Söhne, kde se vyrábělo kovové zboží. Že si nejste jistí, o jakou budovu se jedná? My tuto secesní budovu známe jako sídlo vedení Jihočeského kraje (naproti vědecké knihovně). Firma Johann Stegmann und Söhne byla poměrně známá svou výrobou litinového a kovového zboží. Vy si určitě uvědomíte krásnou kliku na zámku v Hluboké. Zde je znázorněna alegorie krkavce dloubajícího do hlavy Turka. Tak právě toto dílo vyrobili dělníci této firmy.

Po druhé světové válce a následném znárodnění se zmíněná budova stala sídlem Krajského národního výboru. Po sametové revoluci zde pracovali i městští úředníci. To bylo v době, kdy se opravovala radnice na náměstí Přemysla Otakara II. A to se již dostáváme do období, kdy do příběhu této budovy a její tajemné komnaty vstupuje Zdeněk Řeřábek.  Oprava radnice byla již hotova a budovu na Lidické bylo nutné vyklidit a připravit k předání nově vznikajícímu Jihočeskému kraji. Doba to byla hektická a s úklidem pomáhali i vojáci z místní posádky. Vše bylo hotovo. Zbývala poslední kontrola.

Zdeněk Řeřábek s kolegy procházel sklepní prostory a nyní ho budu citovat „pořád nám nesedělo rozložení a velikost místností s počtem sklepních oken. Nakonec jsme začali proťukávat zdi, až jsme objevili zazděné dveře. Pak již stačilo vhodně bouchnout, vypadla cihla a my jsme spatřili místnost, do které dlouhá desetiletí nikdo nevstoupil“.

Co v ní bylo? Jednak staré součástky z výroby firmy Johann Stegmann und Söhne, busty státníků z 50 let, spousta bezcenných popsaných papírů s evidencí majetku. Co ale zde bylo výjimečné, byl obraz, který je namalován na dřevě a je v současné době v evidenci majetku města. Je to starý znak Českých Budějovic s německým nápisem. V současné době je umístěn v kanceláři tajemníka Řeřábka. Není to žádné vrcholné umělecké dílo, je to ale lidová tvořivost člověka, který měl zřejmě Budějovice rád.

Již nám zbývá jen rozluštit, proč byla místnost pravděpodobně v šedesátých letech minulého století, zazděna. Určitě to nebylo z důvodu uchování cenných materiálů. Možná, že to byla lenost místnost vyklízet, možná to byla recese našich předků. To se již ale zřejmě nedozvíme. Tedy pokud to náhodou některý z našich čtenářů neví…

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, České Budějovice, Krajský úřad, Johann Stegmann und Söhne

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Kelis Vilímek

Před cca 40 lety jsem k němu chodil do tanečních :-D

pondělí, 26. října 2020, 15:18

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.