pátek 23. října 2020 Teodor

Nová podoba Pražské třídy? Přístřešky se vrátí, parkoviště by se mohlo proměnit na náměstí

Nová podoba Pražské třídy je na světě. Na svědomí ji má zlínský ateliér ellement architects, který podle města nejlépe naplnil soutěžní zadání. Odborná porota vybírala ze čtyř soutěžních návrhů.

„Jejich návrh preferuje otevřený prostor, pracuje s relativně jednoduchou a čistou formou, která se snaží podpořit charakter jednotlivých míst a místo zorganizovat i jeho využitím s ohledem na jednotlivé etapy i majetkové vztahy,“ uvedl náměstek primátora Viktor Lavička.

Vítězný návrh poskytuje také prostor pro případnou diskusi s majiteli dotčených pozemků. Navržené úpravy jsou podle Lavičky přiměřené, efektivní a komplexně řeší celou část po odstraněných přístřešcích. 

Různá dynamika řešeného území

Návrh je rozdělen na část území od koldomu po zastávku Družba-IGY, kde je ulice, která si žádá zpevnění uliční čáry a sjednocení nízkých hmot objektů podél ní. Jinou potřebu má podle společnosti ellement architects místo mezi nákupním centrem IGY a obchodním domem Družba, kde se může uliční fronta přerušit a upozornit tak na veřejné prostory okolo obchodního domu. Ty mají podle architektů velký potenciál pro proměnu a oživení.

„Koncepce návrhu je založena na oddělení rušné komunikace a vytvoření uliční fronty podél Pražské, proměně „dvorů“ mezi stávajícími objekty a jejich otočení do pobytové části sídliště a uchopení prostoru před obchodním domem s potenciálem přeměny parkoviště na veřejný prostor „náměstí“.  Pěší tah podél ulice Pražské zůstává zachován, stejně jako původní doprava," přiblížil Lavička.

Podle návrhu by měla být zachována zeleň a v dalších fázích by měl být zpracován dendrologický průzkum. Zvýšené záhony, které v prostoru působí bariéru se budou upravovat a podél Pražské budou vysázeny trvalkové záhony.

Dopracování projektu

Ateliér ellement architects by měl nyní, na základě vypsání veřejné zakázky malého rozsahu, začít pracovat na navazujících pracích.

Líbí se vám navržená podoba Pražské třídy?

Celkem hlasovalo708 čtenářů

Čtete také:

Hodnocení článku je 48 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto c-budejovice.cz

Štítky Pražská třída, přístřešky, návrh, ellement architects, revitalizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Richter

na MÁJI JSOU JEN cikáni a žádní r----é

sobota, 26. září 2020, 17:28

Vladimír Faltus

Na třetím snímku vpravo dole je fotka z Máje :-)

středa, 23. září 2020, 19:59

Vladimír Faltus

Už jsem se bál, že tam nebude nic. A ono to vypadá na moderní řešení. Škoda, že toto nebylo načasováno dříve, ubylo by kritiky při bourání.

středa, 23. září 2020, 19:56

Jan Richter

Skvělá práce komunistů je pryč . Město pohnojí Družbu moderným HNUSEM

středa, 23. září 2020, 16:42

Martin Vyhlídal

Skvělá práce architektů vyprojektovaly to dobře. Na tu socialistickou rezavou železárnu už nedalo koukat.

středa, 23. září 2020, 15:11

Jan Richter

KOMUNISTICKÝ BYLY LEPŠÍ A HEZČÍ .

středa, 23. září 2020, 07:23

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.