pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Oslavy 17. listopadu v Budějcích: Divadlo rozsvítí demokracii státní hymnou, město rození zvony

Tradiční průvod v Den boje za svobodu a demokracii nahradí pro letošní rok akce Rozsviťme demokracii. Z důvodů opatření proti šíření koronaviru se divadlo rozhodlo pro netradiční formu oslav 17. listopadu. Přesně v 17:11 členové orchestru opery Jihočeského divadla živě zahrají instrumentální provedení hymny ze střechy českobudějovické radnice.

„Hledali jsme formu důstojné oslavy, která nebude v rozporu s platnými proti epidemickými opatřeními a aspoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás svobodu a demokracii vybojovali,“ říká k celé akci Lukáš Průdek a dodává: „Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí, jen v otevřeném prostoru a z bezpečné vzdálenosti zahrajeme hymnu. Nechceme, aby se jednalo o jakoukoli formu demonstrace nebo protestu, celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že moji výzvu přijali i kolegové z jiných divadel a hymna bude znít na více místech v České republice.“

K této formě oslav se připojí i další divadla v České republice. Hymna zazní například z balkonu Západočeského divadla v Chebu, Národního divadla v Brně, Divadlo Na zábradlí zahraje hymnu na piano před budovou divadla, demokracii hymnou rozsvítí i Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Brno, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Dejvické divadlo, Východočeské divadlo Pardubice a Janáčkova filharmonie Ostrava.

Naopak město se v ten samý čas připojí k výzvě České biskupské konference a rozeznění zvony jako připomínku listopadových událostí roku 1989. „31. výročí pádu komunismu připomenou také zvony na Černé věži, které bude slyšet v úterý 17. listopadu,“ říká primátor Jiří Svoboda.

Zvonit budou čtyři zvony - Oktáva, Maria, Budvar a Marta. Na Černé věži bude zároveň vyvěšena státní vlajka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jihočeské divadlo

Štítky Jihočeské divadlo, město, České Budějovice, 17. listopad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.