Česká obchodní inspekce kontrolovala ve třetím čtvrtletí roku 2020 dodržování zákonů týkajících se prodeje alkoholu a tabáku. V rámci kontrolní akce ČOI provedla celkem 1 931 kontrol. Z toho porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ČOI ve 173 případech, kdy přibližně 80 procent případů se týkalo porušení zákazu prodeje alkoholu mladistvým.
Česká obchodní inspekce kontrolovala v období od 1. července do 30. září 2020 dodržování nabídky, prodeje a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. ČOI provedla po celé republice 1931 kontrol a porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ve 173 případech. Celkový počet kontrol, u kterých zjistila porušení právních předpisů, byl 831.
Nejčastěji se od obchodníků dostal alkohol k mladistvím v Praze a ve Středočeském kraji, kde bylo dohromady provedeno 343 kontrol a v 60 procentech z nich, tedy ve 207 případech, obchodník chyboval. V Jihočeském kraji provedli inspektoři 313 kontrol a pochybení odhalili ve čtvrtině případů.
„Inspektoři ČOI využili své pravomoci a k 190 kontrolám přizvali osoby mladší 18 let. Při kontrolách spolupracovali s Policií ČR, pracovníky živnostenských úřadů a příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek bylo zjištěno ve 173 případech z toho ve 141 případech bylo zjištěno porušení zákazu prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě mladší 18 let a v 21 případech prodejci neumístili na místech prodeje alkoholických nápojů pro spotřebitele zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje těchto nápojů osobám mladším 18 let, případně nebyl tento text pořízen v zákonem stanoveném provedení, tedy v českém jazyce, černými tiskacími písmeny na bílém podkladě o velikosti písmen nejméně 2 centimetry.
V jednom případě obchodník prodával cigarety dráž, než ukazovala cena na tabákové nálepce, ale často se objevilo porušování zásad poctivosti prodeje, a to v 258 případech. Problémem bylo také nevydání dokladu o zakoupení výrobků, ačkoli si o něj spotřebitel požádal nebo vydání dokladu bez potřebných náležitostí, což se stalo v 99 případech.
Česká obchodní inspekce v tomto období pravomocně uložila 653 pokut v hodnotě 5 830 300 korun. „Uvedené počty pokut a jejich výše se vztahují i k dalším porušením právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna, a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích,“ vysvětlil mluvčí a doplnil, že pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy byl v rámci kontrolní akce uložen zákaz prodeje na 848 kusů výrobků v hodnotě 37 025 korun a zákaz používání na 107 kusů neověřených měřidel, která neodpovídala obecně závazným právním předpisům, technickým normám, jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.