středa 3. března 2021 Kamil

Jihočeská vědecká knihovna dokončila modernizaci za 168 milionů

Jihočeská vědecká knihovna dokončila modernizaci za 168 milionů korun. Vznikla přístavba budovy na Lidické třídě v Českých Budějovicích a díky ní zázemí pro více než 100 tisíc knih ve volném výběru, které byly dosud ve skladech.

Knihovna má nové prostory s plochou téměř 2000 metrů čtverečních. Nyní se prostory kolaudují. Modernizace začala v dubnu 2019. „Do rekonstrukce a přístavby jsme se pustili proto, že knihovna nenabízela dostatek prostoru pro volný výběr literatury. Naším cílem bylo pustit čtenáře mezi regály, kde si budou moci sami vybrat požadované tituly tak, jak je to běžné ve všech moderních knihovnách. Navíc už nebudou odkázáni pouze na výběr přes elektronický katalog," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

Do finále míří dokončovací práce, pokračuje stěhování knih, připravují se IT technologie. Ze začátku zprovozní knihovna výdejové okénko, kdy otevře naplno, záleží na koronavirových opatřeních. Služby teď poskytuje on-line.

Přístavbu a technické řešení navrhnul brněnský Ateliér Kuba & Pilař architekti, řekl již dříve ČTK ředitel knihovny Ivo Kareš. Kraj jako zřizovatel knihovny získal na stavbu evropskou dotaci 105 milionů Kč, 5,8 milionu zaplatil stát, přes 57 milionů kraj.

Jihočeská vědecká knihovna má 1,43 milionu svazků a 19 800 registrovaných čtenářů, z toho 4800 dětí. Jihočeský kraj dal letos knihovně na provoz 60,7 milionu korun.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Jihočeský kraj, knihovna, přístavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.