pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Nový Dům umění rozšíří galerii a zpřístupní i dvůr. Porota vybrala vítězný návrh

Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. už zná svoji budoucí podobu. Vítězný návrh podalo sdružení architektů AFF Architekten a Malý Chmel. Město teď bude s vítězem jednat o smlouvě na zhotovení projektové dokumentace a zároveň hledat možnosti financování.

O záměru opravit budějcký Dům umění informovalo město v polovině minulého roku. V prosinci pak byla vybrána pětice ateliérů, které začaly pracovat na nové podobě několikapatrového domu na náměstí Přemysla Otakara II..

Nad všemi návrhy se sešla odborná porota složená z předních českých architektů a volených zástupců města. „Na vítězném návrhu spolupracovali autoři Zdeněk Chmel, Martin Fröhlich, Ulrike Dix, Miroslav Chmel, Miroslav Malý, Daniel Struhařík a Hanno Schröder. Jejich návrh je postavený na očištění konstrukcí a dispozic tak, aby ve všech patrech vznikl větší otevřený prostor, který by umožnil řadu flexibilních využití,“ popsal náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).

V domě bude nově turistické informační centrum, samozřejmě prostory pro galerii a edukační centrum pro děti a otevřená platforma pro veřejnost. Zároveň zde bude prostor pro odbor kultury a cestovního ruchu magistrátu, případně coworking zaměřený na kreativní průmysl.

Nová pasáž a otevřený dvůr

Ve vítězném návrhu architekti například nahradili vstupní chodbu domu pasáží, která vytváří veřejný prostor inspirovaný průchodem mezi ulicemi Krajinskou a Českou. Pasáž prochází celým domem a zpřístupňuje tak dvůr, který architekti zapojili do dění v domě. 

Beze změny by měla zůstat severní fasáda domu. „Navrhujeme pouze odstranění nevzhledných poutačů. Ve střešní rovině navrhujeme zrušeních střešních oken a jejich nahrazení světlíkem v nejvyšší části. Jižní fasáda je snížena o jedno podlaží, okna jsou zvětšena až na úroveň podlahy a je navržený nový železobetonový balkon se schodištěm – tato konstrukce je vynášena novou železobetonou stěnou​,“ popsali architekti.

Vítězný návrh bude představen také veřejnosti, a to formou výstavy a prezentace architektů. Město bude s vítězem soutěže jednat o smlouvě na zhotovení projektové dokumentace a zároveň hledat možnost financování, především z národních a evropských fondů, které by mohly pokrýt až dvě třetiny z předpokládané investice.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto vizualizace vítězného archivu

Štítky Dům umění, město, České Budějovice, dotace, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.