Neposílejte děti do školy, podmínky návratu porušují zákon, vyzývá hnutí Chcípl PES

Autoři | Foto facebook.com/chciplpes/

Představitelé politického hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES dnes vyzvali rodiče, aby za podmínek schválených vládou neposílali až do prázdnin děti do školy. Podle nich podmínky porušují zákon a další platné dokumenty a testování antigenními testy je nespolehlivé. Hnutí požaduje, aby se děti do škol vrátily bez podmínek. Na 11. a 30. dubna chystají akce proti vládním nařízením. Novinářům to dnes řekli předseda hnutí Jakub Olbert, místopředseda Jiří Janeček a Pavla Drbalová, předsedkyně iniciativy Vraťme děti do školy! Bez podmínek.

V neděli 11. dubna uspořádá hnutí Chcípl PES cykloprotest v krajských městech.

"Budeme chtít vyjádřit nespokojenost s opatřeními chystanými ve školách. Dnes máme schůzku a budeme to v každém městě domlouvat. Nejpozději zítra vydáme přesné informace, jak to bude vypadat," říkají lidé z hnutí. 

Podobu protestu bude hnutí ještě dolaďovat podle situace ve školách. Oslavy budou podle předsedy hnutí Jakuba Olberta se vším všudy v jeho restauraci na Šeberáku a v pivovaru Malý Janek v Jincích, který provozuje místopředseda Jiří Janeček.

Vláda rozhodla, že žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna. Třídy se budou střídat po týdnech, potvrdila dnes vláda a děti budou muset být pravidelně testovány.

"Vláda opět omezuje určitou skupinu obyvatel proti druhým, je to diskriminační, tentokrát si vybrala děti. Já osobně své děti do školy nepustím a zažádám si o individuální výuku doma, je to sice ´opruz´, ale mám vyzkoušeno, že to jde," řekl Janeček.

Podle představitelů hnutí a iniciativy jsou antigenní testy, kterými budou děti testovány, nespolehlivé. "Test neřekne nic, jen údaj, který může, nebo nemusí být pravda. A jen nás to bude stát spoustu peněz," řekl Olbert, který kritizoval vládu, že testy nakoupila bez výběrového řízení. Kritice podrobil také nošení respirátorů. Podle Olberta neexituje studie, z které by bylo jasné, co se děje při nošení respirátoru několik hodin bez přestávky.

Drbalová řekla, že vládní nařízení jsou v rozporu např. s úmluvou o právech dítěte nebo školským zákonem, který prý hovoří o tom, že všichni mají právo na vzdělání bez jakékoliv diskriminace. Navíc děti podle ní mohou mít s respirátory a testováním problémy, jako je krvácení z nosu nebo potíže s dýcháním. Nesouhlasí také s tím, že děti mají testovat učitelé. Testování je zdravotní úkon, který nesmí vykonávat nikdo bez povolení či proškolení, a učitelům za to hrozí pokuty, řekla.

Řešením by podle Drbalové mohlo být prohlášení o bezinfekčnosti. V něm by rodič uvedl, že dítě nebylo v kontaktu s infikovanou osobou a nemá žádné příznaky nemoci covid-19.

Iniciativa v uplynulých měsících spustila petici za vrácení dětí do škol bez podmínek. Podle Drbalové organizátoři sebrali zhruba 10 tisíc podpisů. "Věříme, že v ČR je ještě víc lidí, kteří sdílí náš názor, akorát nenašli naši petici," řekla Drbalová.

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koronavirus, opatření, vláda, Chcípl PES, Hnutí PES, Jiří Janeček, Jakub Olbert, respirátor, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.