čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Jihočeši loni vytřídili 98 tun baterií. Hmotnost odpovídá přibližně váze jednoho páru velryby

Jihočeši loni vytřídili k recyklaci 97,9 tuny použitých baterií, meziročně o tři procenta víc. Nejvíc baterií, zhruba 43 procent všech, bylo ze sběrných nádob v obchodech. V ČR se loni vybralo rekordních 2156 tun odpadních baterií. Vyplývá to ze statistik společnosti Ecobat, která v ČR zajišťuje zpětný odběr baterií. Novinářům to dnes za společnost Ecobat v tiskové zprávě sdělila Jana Čechová.

Lidé v jižních Čechách loni odevzdali k recyklaci 97.914 kilogramů použitých baterií. V přepočtu tak na každého Jihočecha připadá zhruba šest tužkových baterií typu AA. "Hmotnost vloni vybraných baterií v Jihočeském kraji odpovídá přibližně váze jednoho páru velryby grónské," uvedla firma.

Nejvíc vytříděných baterií bylo ze sběrných nádob v obchodech. Dalších 36 procent z veřejných sběrných míst na úřadech, sběrných dvorů a z červených venkovních kontejnerů. Roste množství baterií ze sběrných míst, která zřizují města a obce. Víc baterií se v meziročním srovnání vybralo v maloobchodních řetězcích. V jižních Čechách ocenil Ecobat Jednotu, spotřební družstva České Budějovice a Kaplice, kde podle ní lidé pravidelně odevzdávají hodně baterií.

V roce 2020 vzrostla celorepublikově spotřeba baterií asi o 15 procent. "Vidíme, že lidé v době koronavirové krize baterie více využívají. I jejich sběr roste, ale stále zde máme rezervy, vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu," řekla ředitelka oddělení obchodu a marketingu firmy Ecobat Kateřina Vránková. Loni tato nezisková společnost rozšířila svou sběrnou síť díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries o víc než 3000 sběrných míst na poštovních pobočkách.

Podle Ecobatu patří ČR v třídění baterií mezi nejlepší země regionu. Evropská norma státům ukládá, aby od lidí vybraly zpět k recyklaci nejméně 45 procent všech baterií, které se v daném roce dostaly do oběhu. Toto číslo se podařilo v ČR splnit již v roce 2016, loni to bylo 48 procent. Ecobat zajišťuje zpětný odběr baterií od roku 2002, provozuje přes 25 tisíc sběrných míst.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ecobat

Štítky ČR, odpady, energie, baterie, recyklace, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.